ARABA HABERLERI
Yokuşta Araba Nasıl Kaldırılır

Yokuşta Araba Nasıl Kaldırılır

Merhaba arkadaşlar. Bugünkü yazımızda birçoğumuz korkulu rüyalardan birisi olan yokuşta araba nasıl kaldırılır. Yokuşta kalkış işlemini ikiye ayırabiliriz. ilk olarak normal kalkış. her şeyin başında tecrübe gelir. Ne kadar çok denersek o kadar rahat kalkarız ve kendimize güvenimiz o derece artacaktır. Öncelikle arabamızı kenara yaklaştırmamız gerekir. Diğer sürücüleri fazla rahatsız etmemek için. Aracımız çalışır vaziyette vites boşta sağ ayağımız frene basılı sol ayağımız ise debriyaja sonuna kadar basılı olmalıdır. Bundan sonra vitesi 1 e takalım ve fren pedalını bırakmadan debriyajdan ayağınızı yavaşça kaldırınız. Motorun sesinin değiştiğini duyacaksınız. Bu zaman içindede direksiyonun hafifçe titreme başlayacaktır. tam bu durumdayken debriyajı sabit tutun ve frenden artık yavaşça ayağınızı kaldırıp gaza basın ve bir süre debriyaj aynı kalsın sonra tamamen bırakabilirsiniz. Ama dediğimiz gibi pratik lazım ne kadar çok yapılırsa o kadar rahat kaldırırsınız.

Rampa

Rampada Araba Nasıl Kaldırılır

İkinci olarak el freni ile kaldırmak var. Gene aynı şekilde aracımızı kenara yaklaştıralım. Aracımız çalışır vaziyette vites boşta ve el freni çekili durumda olsun. Bundan sonra debriyaja sonuna kadar basalım vitesi 1 takıp ayağımızı yavaşça debriyajdan kaldırıp hafifçe gaza basalım. Aynı şekilde motorun sesi değişecektir ve direksiyon hafiften titremeye başlayacaktır. Burada ayriyeten araba ileri atılmaya çalışacaktır bunu  çok rahatlıkla hissedeceksinizdir. Bundan sonra ise yavaşça el frenini bırakın ve yolunuza devam edin . Bu kadar basit. İlk yöntemi daha az eğimli yollarda rahatlıkla yapabilirsiniz. El freni ile anlattığım olayı çok daha eğimli yollarda kolaylıkla yapabilirsiniz. İlk başlarda el freni olan anlattığım tekniği kullanın. Daha sonralarında ihtiyaç duymayacaksınız. İlk yöntemi kullanmaya başlarsınız.

Bir sonraki yazımızda görüşmek ümidiyle..

 

Bir önceki yazımız olan Otomobillerde Konfor Sistemleri başlıklı makalemizde Araçlarda donanım çeşitleri, Araçlarda Lüks Sistemler ve Otomobillerde konfor Donanımları hakkında bilgiler verilmektedir.

Popüler Başlıklar:

  • araba el freni mail

Hakkında admin

Giresun Üniversitesi Eğitim Fakültesi Mezunuyum. Teknoloji ve araba konusunda oldukça meraklıyım ve yıllardır birçok konuda araştırma fırsatım oldu. Bu edindiğim bilgileri sizlerle paylaşmak için böyle bir platform oluşturdum. Sizlere gerçek ve kolay ulaşılabilir bilgiler sunmak için hizmet etmek için buradayız. Umarım sitemizde size yararlı bilgiler bulmanızı sağlayabiliriz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top