ARABA HABERLERI

Kategori Arşivi: Teknik Problemler

Haber Aboneliği

LPG Tehlikeli Mi?

LPG Tehlikeli Mi?

Merhaba arkadaşlar. Toplumumuzun genel kesiminde çok sayıda kirli bilgi bulunmaktadır. Bunlar genelde sağlık ve teknik alanında kulak dolma bilgilerdir. Kendilerini uzman zanneden kişiler arabalar hakkında da çok sayıda kirli bilgi ile insanların kafasını karıştırmaktadır. Bizde ekibimiz olarak sizlere uzmanlar tarafından belirtilen doğru bilgileri sizlere aktarmak istiyoruz. Tüplü araçlar olarak bilinen LPG’li araçların sayısı gün geçtikçe daha da artmaya başladı. Peki ... Devamını Oku »

Motor Yağlama Sisteminin Parçaları Nelerdir?

Merhaba arkadaşlar. Bugün sizlere motor yağlama sisteminin parçalarından bahsedeceğiz. Yağ karteri: Yağın depolandığı yerdir. Yağ kullanılmadığı zaman burada durur. Karter Tapası: Yağın boşaltılması için kullanılır. Karterin alt kısmında bulunur. Cıvata gibidir. Karter Contası: Yağın dışarı sızmasını engeller. Emme tüpü ve yağ süzgeci: Motorun alt kısmına doğru uzanan pompa yağı çekmeyi, süzgeç ise filtre görevi yapmayı sağlar. Yağ pompası: Karterde biriken ... Devamını Oku »

Motor Yağlama Sistemi Çeşitleri Nelerdir?

motor yağlama sistemleri

Merhaba arkadaşlar. Bugün sizlere motor yağlama sisteminin çeşitlerinden bahsedeceğiz. Temelde 2 ve 4 zamanlı olarak iki kısma ayrılır. 4 zamanlı motor yağlama sistemi de 2’ye ayrılır. Yaş tip karter yağlama Bu sistemde yağlama işlemi bittikten sonra yağ, yağ karterine toplanır. Resimde sol alt kısımda oil pan yazan kısım yağ karteridir.           Kuru tip karter yağlama   ... Devamını Oku »

Motor Yağlama Sistemi Nedir, Nasıl Çalışır, Ne İşe Yarar?

      Merhaba. Bugün sizlere motor yağlama sisteminden bahsedeceğiz. İçten yanmalı motorlar için vazgeçilmez olan bu sistem olmasa birkaç km sonra pistonlar silindir yatağına yapışırdı. Bizde araç kullanamazdık. Peki neden bu sistem var?   Sürtünmeyi azaltmak: Motor parçaları çalıştıkça aşınma yapar. Motor yağı bu aşınmayı olabildiğince azaltır. Bu sayede bizde o motorları uzun süre kullanabiliriz. Motor temizliği: Motorda meydana ... Devamını Oku »

Beygir Gücü Nedir? Ne İşe Yarar?

Beygir Gücü Nedir? Ne İşe Yarar?

Merhaba arkadaşlar. İngilizcede Horse Power olarak bilenen beygir gücü arabanın en önemli özelliklerinden biridir. Arabaların ve motorlu diğer taşıtların motor gücünü ifade etmek için kullanılır. Bu terim arabanın fiyatını direkt olarak etkileyen başlıca faktörlerden biridir. Beygir gücünü genel olarak anlatacak olursak, 75 kg ağırlığına sahip bir yükün, 1 saniye 1 metre hareket etmesini sağlayacak güç miktarıdır. Beygir gücününü kısaltılması, İngilizce ... Devamını Oku »

Araç Lastik Basıncı Nerede Yazar?

Lastik

Merhaba arkadaşlar. Sıkça sorulan bir soruya değineceğiz. Araç lastik basıncı kaç olmalı?  Bildiğiniz üzere lastiklere doğru hava basılması çok önemli. Aksi halde araç dengesinin bozulmasına, fazla yakıt tüketimine, lastiğin fazla aşınmasına ve daha bircok zarara sebeb olur. 15 günde bir lastik basıncını kontrol etmek lazım. Peki lastik basıncı kaç olacak? Ülkemizde otomobiller için standart ön ve arka 32 bar olarak ... Devamını Oku »

Araç Bakımı Kaç Km Aralıklarla Yapılır?

Araç bakımı nasıl olmalı

Merhaba arkadaşlar. Gelişen teknoloji ile birlikte otomobiller bizlere artık daha konforlu ve güvenli bir sürüş deneyimi sağlıyor. Daha az bakım yaptırarak daha uzun mesafeler katetmek artık günümüzde daha da kolaylaşmaya başladı. Fakat herşeye rağmen zamanında yapılmayan bakımlar sonucunda can sıkan gelişmelerde meydana gelmiyor değil. Özellikle uzun yola çıkacak olan araç sahipleri mutlaka aracın bakımını güvenilir ellerde yaptırmasında fayda var. Bildiğiniz ... Devamını Oku »

Araç Muayene Raporunun Değerlendirmesi

Merhaba. Bugün size araç muayene raporunun değerlendirmesinden bahsedeceğiz. Muayene sonrası size bir rapor verilecek. Yeni yasaya göre bu rapor artık aracınız da muhafaza edilmelidir. Ruhsata islenmeyecek. Aldığınız muayene aşağıdaki gibi üç şekilde sonuçlanabilir. -Kusursuz : aracınız da herhangi bir hata olmadığını gösterir. Muayeneden geçmiş olduğunuzu anlatır. Plakaya ve muayene belgenize hologram yapıştırılır ve sonraki muayene tarihiniz belirlenir. -Hafif Kusurlu: Aracınız ... Devamını Oku »

Araç Muayene Süreci

Merhaba. Bugün size kendi muayene sürecimi adım adım anlatacağım. Önceden İnternetten randevu mu almıştım. Saat 10.15 için. Muayene saati aracın muayene başlangıç saati değil sizin o istasyonda sıra alma saatinizdir. Muayene saatinden daha önce de gidip randevu almak mümkün. Randevu olmadan kabul etmeyen istasyonlar da var. Bazıları kabul edebiliyor. Aracı park edip istasyona giriyorsunuz. Araçtan inerken yanınıza ruhsat, kimlik alin ... Devamını Oku »

Araç Muayenesi Öncesinde Neler Yapılır?

Merhaba. Bugün size araç muayenesinden bahsedeceğiz. Otomobil türü araçlar 2 yılda bir, kamyonet türü araçlar her yıl tuv türk tarafından muayene edilir. Muayene tarihi ruhsatınıza işlenir. Son yapılan düzenleme ile motorlu araç trafik belgesi artık verilmeyecek. O sebeble muayene kağıdınızı muhakkak saklamak gerekiyor. Muayene öncesi tüvtürk sitesinden bilgilerinizi girerek muayene tarihi alacaksınız. Muayene tarihinde de aracın muayene süresine dikkat etmek ... Devamını Oku »

Scroll To Top