ARABA HABERLERI

Kategori Arşivi: Pratik Bilgiler

Haber Aboneliği

Araçların Bagaj Litreleri

Bagaj hacimleri

Merhaba arkadaşlar. Türkiye’de her yıl araç sayısı rekor seviyede artış gösteriyor. Milyonlarca araç özellikle bayram tatillerinde aynı anda trafiğe çıkıyor. Her aile kendi bütçesine ve büyüklüğüne araç tercih ediyor. Kalabalık aileler geniş hacimli büyük araçlar tercih ederken, çekirdek aileler daha standart araçları tercih ediyor. Bayram tatilinde genelde insanlar memleketlerinden organik besinler ve ürünler getiriyor. Bu yüzden araçların hacimleri bu noktada ... Devamını Oku »

Yazın Araba Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

  Merhaba arkadaşlar, hepimiz kış mevsimi tehlikeli olarak biliriz. Ama dikkat ederseniz en çok kazalar yaz mevsiminde oluyor. Havanın güzelleşmesi ile daha çok insan trafiğe çıkıyor, yol çalışmaları oluyor. Özellikle bayramlarda ve tatillerde çok dikkat etmek gerekiyor. İşte biz de sizler için yazın araç kullanırken dikkat edilecek konulara değineceğiz. -Öncelikle aracımızın yere temas eden yegane parçası lastiklerimiz. Onlara ayrı bir ... Devamını Oku »

Seramik Boya Koruma

Merhaba arkadaşlar. Bugün size seramik boya korumadan bahsedeceğiz. Araçlarımızı korumak için çeşitli yöntemlere başvururuz. İşte bunlardan bir tanesi seramik boya koruma. Seramik adını duyunca aklımıza hemen fayanslar için kullanılan seramik ürünler geliyor. Seramik yüksek ısıda ısıda pişirilmiş toprak demek. Ama uygulamanın bununla hiç alakası yok. Seramik boya koruma minik tüpler içinde sıvı halde bulunan şeffaf bir sıvı. Seramik kaplama yapılacak ... Devamını Oku »

LPG Tehlikeli Mi?

LPG Tehlikeli Mi?

Merhaba arkadaşlar. Toplumumuzun genel kesiminde çok sayıda kirli bilgi bulunmaktadır. Bunlar genelde sağlık ve teknik alanında kulak dolma bilgilerdir. Kendilerini uzman zanneden kişiler arabalar hakkında da çok sayıda kirli bilgi ile insanların kafasını karıştırmaktadır. Bizde ekibimiz olarak sizlere uzmanlar tarafından belirtilen doğru bilgileri sizlere aktarmak istiyoruz. Tüplü araçlar olarak bilinen LPG’li araçların sayısı gün geçtikçe daha da artmaya başladı. Peki ... Devamını Oku »

İkinci El Aracın Kazasız Boyasız Olduğunu Nasıl Anlarız?

İkinci El Aracın Kazasız Boyasız Olduğunu Nasıl Anlarız?

Merhaba arkadaşlar. Almak istediğiniz aracın hasarsız veya boyasız olduğunu nasıl anlarsınız? Sizin için deneyimler ustalardan aldığımız bilgiler doğrultusunda paylaşmak istiyoruz. Almayı düşündüğünüz aracın hasarlı olup olmadığını öğrenmek artık daha kolay. Sigorta kayıtlarından yada atabileceğiniz bir kısa mesaj ile öğrenmeniz mümkün. Ancak ya hasar kaskoya işlenmediyse. Ustalara sorduğumuz zaman bakılması gereken en önemli yerler şöyle; 1- Şase uçlarına ve amortisör uçlarında ... Devamını Oku »

Motor Yağlama Sisteminin Parçaları Nelerdir?

Merhaba arkadaşlar. Bugün sizlere motor yağlama sisteminin parçalarından bahsedeceğiz. Yağ karteri: Yağın depolandığı yerdir. Yağ kullanılmadığı zaman burada durur. Karter Tapası: Yağın boşaltılması için kullanılır. Karterin alt kısmında bulunur. Cıvata gibidir. Karter Contası: Yağın dışarı sızmasını engeller. Emme tüpü ve yağ süzgeci: Motorun alt kısmına doğru uzanan pompa yağı çekmeyi, süzgeç ise filtre görevi yapmayı sağlar. Yağ pompası: Karterde biriken ... Devamını Oku »

Motor Yağlama Sistemi Çeşitleri Nelerdir?

motor yağlama sistemleri

Merhaba arkadaşlar. Bugün sizlere motor yağlama sisteminin çeşitlerinden bahsedeceğiz. Temelde 2 ve 4 zamanlı olarak iki kısma ayrılır. 4 zamanlı motor yağlama sistemi de 2’ye ayrılır. Yaş tip karter yağlama Bu sistemde yağlama işlemi bittikten sonra yağ, yağ karterine toplanır. Resimde sol alt kısımda oil pan yazan kısım yağ karteridir.           Kuru tip karter yağlama   ... Devamını Oku »

Araç Lastik Basıncı Nerede Yazar?

Lastik

Merhaba arkadaşlar. Sıkça sorulan bir soruya değineceğiz. Araç lastik basıncı kaç olmalı?  Bildiğiniz üzere lastiklere doğru hava basılması çok önemli. Aksi halde araç dengesinin bozulmasına, fazla yakıt tüketimine, lastiğin fazla aşınmasına ve daha bircok zarara sebeb olur. 15 günde bir lastik basıncını kontrol etmek lazım. Peki lastik basıncı kaç olacak? Ülkemizde otomobiller için standart ön ve arka 32 bar olarak ... Devamını Oku »

Otobanda Hızlı Gidip Çıkışta Beklemek Cezayı Engeller mi?

     Merhaba hiz koridoru uygulamasından daha önce bahsetmiştik. Otomobiller için 120 km hız sınırı vardır. Onun üzerinde hızla gidip yolu erken tamamlarsanız ceza yazılır. Bu uygulamaya göre hızlı giymek isteyen kişiler otobana giriş saatlerine bakıp hızla gidiyor ve en son gişe önünde çıkışta bekliyor. Süresini tamamlayıp öyle çıkıyordu. Son yapılan açıklamalara göre devlet bunun da önlemini almış. Yani hızlı ... Devamını Oku »

Araç Muayene Raporunun Değerlendirmesi

Merhaba. Bugün size araç muayene raporunun değerlendirmesinden bahsedeceğiz. Muayene sonrası size bir rapor verilecek. Yeni yasaya göre bu rapor artık aracınız da muhafaza edilmelidir. Ruhsata islenmeyecek. Aldığınız muayene aşağıdaki gibi üç şekilde sonuçlanabilir. -Kusursuz : aracınız da herhangi bir hata olmadığını gösterir. Muayeneden geçmiş olduğunuzu anlatır. Plakaya ve muayene belgenize hologram yapıştırılır ve sonraki muayene tarihiniz belirlenir. -Hafif Kusurlu: Aracınız ... Devamını Oku »

Scroll To Top