ARABA HABERLERI

Kategori Arşivi: Gündem

Haber Aboneliği

Yazın Araba Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

  Merhaba arkadaşlar, hepimiz kış mevsimi tehlikeli olarak biliriz. Ama dikkat ederseniz en çok kazalar yaz mevsiminde oluyor. Havanın güzelleşmesi ile daha çok insan trafiğe çıkıyor, yol çalışmaları oluyor. Özellikle bayramlarda ve tatillerde çok dikkat etmek gerekiyor. İşte biz de sizler için yazın araç kullanırken dikkat edilecek konulara değineceğiz. -Öncelikle aracımızın yere temas eden yegane parçası lastiklerimiz. Onlara ayrı bir ... Devamını Oku »

Araç Lastik Basıncı Nerede Yazar?

Lastik

Merhaba arkadaşlar. Sıkça sorulan bir soruya değineceğiz. Araç lastik basıncı kaç olmalı?  Bildiğiniz üzere lastiklere doğru hava basılması çok önemli. Aksi halde araç dengesinin bozulmasına, fazla yakıt tüketimine, lastiğin fazla aşınmasına ve daha bircok zarara sebeb olur. 15 günde bir lastik basıncını kontrol etmek lazım. Peki lastik basıncı kaç olacak? Ülkemizde otomobiller için standart ön ve arka 32 bar olarak ... Devamını Oku »

Otobanda Hızlı Gidip Çıkışta Beklemek Cezayı Engeller mi?

     Merhaba hiz koridoru uygulamasından daha önce bahsetmiştik. Otomobiller için 120 km hız sınırı vardır. Onun üzerinde hızla gidip yolu erken tamamlarsanız ceza yazılır. Bu uygulamaya göre hızlı giymek isteyen kişiler otobana giriş saatlerine bakıp hızla gidiyor ve en son gişe önünde çıkışta bekliyor. Süresini tamamlayıp öyle çıkıyordu. Son yapılan açıklamalara göre devlet bunun da önlemini almış. Yani hızlı ... Devamını Oku »

Araç Muayene Raporunun Değerlendirmesi

Merhaba. Bugün size araç muayene raporunun değerlendirmesinden bahsedeceğiz. Muayene sonrası size bir rapor verilecek. Yeni yasaya göre bu rapor artık aracınız da muhafaza edilmelidir. Ruhsata islenmeyecek. Aldığınız muayene aşağıdaki gibi üç şekilde sonuçlanabilir. -Kusursuz : aracınız da herhangi bir hata olmadığını gösterir. Muayeneden geçmiş olduğunuzu anlatır. Plakaya ve muayene belgenize hologram yapıştırılır ve sonraki muayene tarihiniz belirlenir. -Hafif Kusurlu: Aracınız ... Devamını Oku »

Araç Muayene Süreci

Merhaba. Bugün size kendi muayene sürecimi adım adım anlatacağım. Önceden İnternetten randevu mu almıştım. Saat 10.15 için. Muayene saati aracın muayene başlangıç saati değil sizin o istasyonda sıra alma saatinizdir. Muayene saatinden daha önce de gidip randevu almak mümkün. Randevu olmadan kabul etmeyen istasyonlar da var. Bazıları kabul edebiliyor. Aracı park edip istasyona giriyorsunuz. Araçtan inerken yanınıza ruhsat, kimlik alin ... Devamını Oku »

Araç Muayenesi Öncesinde Neler Yapılır?

Merhaba. Bugün size araç muayenesinden bahsedeceğiz. Otomobil türü araçlar 2 yılda bir, kamyonet türü araçlar her yıl tuv türk tarafından muayene edilir. Muayene tarihi ruhsatınıza işlenir. Son yapılan düzenleme ile motorlu araç trafik belgesi artık verilmeyecek. O sebeble muayene kağıdınızı muhakkak saklamak gerekiyor. Muayene öncesi tüvtürk sitesinden bilgilerinizi girerek muayene tarihi alacaksınız. Muayene tarihinde de aracın muayene süresine dikkat etmek ... Devamını Oku »

Araç Muayenesi için Gerekli Evraklar

Merhaba. Bugün size araç muayenesi için gerekli ekipmanlardan bahsedeceğiz. Otomobil tipi araclar icin 2 yıl da bir muayene yaptırmak zorunludur. Bu muayene öncesinde hazır olması gereken şeyler vardır. Öncelikle aracınız da belirgin bir sorun varsa (lambaların yanmaması,Lastiklerin çok eskimiş olması,frenler de problem olması v.b.) bunları muhakkak tamir ettirin. Sizin bildiğiniz bir eksiklik olmasın. Daha sonra araç muayenesi alırken sistem de ... Devamını Oku »

Otomatik vites mi düz vites mi ?

Merhaba, bu yazımızda size otomatik ve düz vitesten bahsedeceğiz. Şoförler arasındaki en gözde muhabbetlerden biriside bu iki vites türünün hangisinin daha iyi olduğudur. Bu iki şanzıman arasındaki fark şu,  otomatik viteste araç vitesi kendisi değiştirir. Manuel ya da düz viteste ise siz aracın devrine göre vites atarsınız. Her iki vites türünün kendine göre avantaj ve dezavantajları var. Manuel vites maliyeti ... Devamını Oku »

Lpg mi Dizel mi?

  Merhaba.bu yazımızda LPG’li araç kullanımından bahsedeceğiz. LPG petrol üretimi sırasında ortaya çıkan  bir gaz. Üretim maliyeti düşük olduğu için fiyatı oldukça uygun. Normalde Lpg benzine göre yüzde yirmi daha çok yakar. Benzinle 8 litre harcayıp gittiğiniz yolu gaz ile 10 litre harcayıp gidersiniz. Ama fiyatlar yarı yarıya fark edince lpg de haliyle daha ucuz oluyor. Hem benzinden hem de ... Devamını Oku »

Depoyu Fullemek mi Yoksa Azar Azar Yakıt Almak mı?

  Merhaba arkadaşlar.  Depoyu fullemek mi yoksa azar azar yakıt almak mı sorusuna değineceğiz. Açıkçası bunun net bir cevabı yok. Çünkü her iki durumun da avantaj ve dezavantajları var. Farklı fikirler mevcut. Öncelikle dizel araclar hassas olduğu için yakıtı dolu tutmaya özen gösterin. Aksi halde büyük hasarlara sebeb olabilir. Ayrıca depo dibinde biriken pislikler de dizel için büyük tehdit. Benzinli ... Devamını Oku »

Scroll To Top