ARABA HABERLERI
Yazın Araba Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Yazın Araba Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Hyundai Elentra 2016

  Merhaba arkadaşlar, hepimiz kış mevsimi tehlikeli olarak biliriz. Ama dikkat ederseniz en çok kazalar yaz mevsiminde oluyor. Havanın güzelleşmesi ile daha çok insan trafiğe çıkıyor, yol çalışmaları oluyor. Özellikle bayramlarda ve tatillerde çok dikkat etmek gerekiyor. İşte biz de sizler için yazın araç kullanırken dikkat edilecek konulara değineceğiz.

-Öncelikle aracımızın yere temas eden yegane parçası lastiklerimiz. Onlara ayrı bir özen göstermek lazım. Mutlaka yazın yaz lastiği, kışın da kış lastiği takmalıyız. Çünkü aracın yakıt tasarrufu, fren mesafesi,  sürüş konforu ve güvenliği lastiklerimize bağlıdır. Diş kalınlığı 1 cm e inmiş veya 5 yıldan fazla duran lastiklerimizi muhakkak yenileri ile değiştirmek lazım. Özellikle de lastiklerde çatlama filan varsa hiç ihmal etmeden değiştirmek lazım. 15 günde bir lastik hava basıncını kontrol etmeyi de ihmal etmeyin.

-Güneşe dikkat edin. Güneş ışınlarının görmeyi engellememesi için güneş gözlüğü kullanmayı alışkanlık haline getirin. Sürücüler için polarize gözlükler mevcut. onlar görüş kalitenizi artıracaktır.

-Aracınızı sıcaktan koruyun. Ön cam için yansıtıcı güneş koruyucuları kullanabilirsiniz. Camlarınıza film çektirebilirsiniz. Artık yasal olarak müsaade ediliyor. Sadece ön cama film çekmek yasak.

-Yazın araç güneş altında beklerken arabanın iç kısmı dışardan daha sıcak hale gelir. Ve yine bekleme esnasında araç içine bir miktar yakıt kokusu sızabilir. Bu sebeble araca biner binmez klima açmayın. Önce camları açıp aracı havalandırın. Dışardaki sıcaklık ile içerdeki sıcaklık aynı olunca klima açabilirsiniz. Bu şekilde hem araç içindeki yakıtın size zarar vermesinden korunursunuz hem de klima daha çabuk soğutur.

– Yazın yağmur yağabilir. Yolların kuru haline alışıp aynı şekilde yağışlı hava da kullanım yaparsanız aracınız kayabilir. Yaz yağmurlarına karşı dikkatli olun.

Bir önceki yazımız olan 80-90 Bin TL Arası 0 Araba Tavsiyesi başlıklı makalemizde 80-90 Bin TL araba öneri, 80-90 Bin TL arası otomobil ve 80-90 Bin TL dizel otomatik hakkında bilgiler verilmektedir.

Popüler Başlıklar:

  • araba sıcaklık göstergesi mail

Hakkında Abdi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top