ARABA HABERLERI
Triger Kayışı Nedir Ne İşe Yarar

Triger Kayışı Nedir Ne İşe Yarar

Merhaba arkadaşlar. Bugün sizlere triger kayışı nedir ne işe yarar triger kayışı koparsa neler olur bunlar hakkında bilgi vereceğiz. Triger kayışı motorda oldukça önemli işlevi vardır. Belli yıllarda ya da belli km aralıklarında değiştirilmesi gerekmektedir. Eğer değiştirilmezse bizim için büyük külfetlere mal olabilir.

triger-kayışı-

triger-kayışı-

Triger kayışı ülkemizde böyle adlandırılsa da aslında Timing Belt yani zamanlama kayışıdır. Bu parça motor açısından hayati bir öneme sahip olduğundan sağlam ve uzun ömürlü olmalıdır. Bu nedenle dişli bir şekilde kauçuk ve çelik tel malzemelerin birbirlerinden kaynaştırılarak yapılan bir malzemedir. değişik malzemelerden yapıldığı da bilinmektedir. Genellikler 5 yıl ya da 80.000 – 100.000 km aralıklarında değişmesi uygun olacaktır. Ama bazı trigerler zincir olarak yapıldığından bunların değişimi gerekmemektedir. Ama biraz daha sessiz olacağından araba üreticileri genellikle kauçuk olanı tercih etmektedirler.

Triger kayışı krank milinden aldığı hareketi ekzantrik mili ve/veya millerine ileterek supapların açılıp kapanmasına olanak sağlayan bir parçadır. Ayrıca otomobil modeline bağlı olarak motor soğutma sıvısını soğutma sistemi içerisinde döndüren devridaim pompasına da hareket verir. Bu sayede hem egzantrik mili hem de devridaim pompası ihtiyacı olan dönme hareketini elde etmiş olur. Triger sistemi 3 malzemeden oluşur. Triger kayışı, Gergi Bilyesi, Devirdaim pompasıdır.

triger-kayışı-

triger-kayışı-

Triger kayışının kopması araca büyük hasarlar verir. Bunlar nelerdir ve nasıl anlarız.

arabadan yüksek miktarda ses gelir ve motor stop eder. subab zamanlası bozulur. Zamanlaması bozulan subablar kapalı olması gerekirken açık kalır. Açık subablar pistonlara çarpar. Bu subablar pistonlara çartpığı için eğilirler. Aynı şekilide subabların çarptığı pistonlar ağır hasar görürler. Silindir kapağında zedelenmeler olur. Piston ve subabların bağlı olduğu aksamlar zorlanarak hasar görebilirler. Zarar gören parçaların hepsi işlem göreceğinden maddi olarak çok zorlayacaktır. Bu yüzden kontrollerini dikkatli ve zamanından yapatırmak çok önem kazanmaktadır.

Bir sonraki yazımızda görüşmek ümidiyle..

Bir önceki yazımız olan Hangi Motor Hacimleri Tercih Edilmelidir başlıklı makalemizde Benzin Motor Hacimleri, Dizel mi Benzin mi ve Dizel Motor Hacimleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Popüler Başlıklar:

  • araba krank mili mail
  • araba Zemin kayışı mail

Hakkında admin

Giresun Üniversitesi Eğitim Fakültesi Mezunuyum. Teknoloji ve araba konusunda oldukça meraklıyım ve yıllardır birçok konuda araştırma fırsatım oldu. Bu edindiğim bilgileri sizlerle paylaşmak için böyle bir platform oluşturdum. Sizlere gerçek ve kolay ulaşılabilir bilgiler sunmak için hizmet etmek için buradayız. Umarım sitemizde size yararlı bilgiler bulmanızı sağlayabiliriz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top