ARABA HABERLERI
Tork Nedir? Ne İşe Yarar ?

Tork Nedir? Ne İşe Yarar ?

Merhaba arkadaşlar. Torkun kısa tanımını yapacak olursak ; motorun tekerliği itme gücüne tork diyoruz. Yani kısaca aracın çekiş gücüdür. Torku yüksek seviyede olan araçlar yokuşlarda hız kaybetmeden yoluna devam. Torku düşük olan araçlar hafif bir rampada bile aracın zorlandığına şahit olursunuz.
.

Araçlarda tork değeri ne işe yarar

Araçlarda tork değeri ne işe yarar

 

Bir örnek ile  açıklayacak olursak, Hyundai Elentra 2013 model bir araçla Hatay Nur Dağı yakınlarda otoyolda  130 civarı bir hızla seyrediyordum. Bu araç benzinli olup hiç bir teknik problemi bulunmamaktadır. Nur Dağı civarında hafif yol rampa çıkıyor ve araca son gaz vermeme rağmen 80 km hıza kadar düşmüştüm. O zaman torkun ne kadar önemli olduğunu anlamıştım ve direk araştırmaya başlamıştım. Bir araç alırken tork değeri bu yüzden çok önemli.

Tork ne işe yarar

Tork ne işe yarar

Golf gibi güçlü bir motora sahip araçlarda tork seviyesi yüksek olduğu için araç daha az zorlanıyor ve hız kaybı minumum seviyeye iniyor. Tork seviyesi aracın ağırlığına göre de değişme göstermektedir. Örneğin Bmw ve Mercedes gibi araçlar ağır araçlar olduğundan tork seviyeleri daha güçlüdür. Bunun yanında traktör ve kamyon gibi araçlarda da tork seviyesi yüksek olmalıdır. İdeal tork değeri diye bir rakam yoktur. Fakat size tavsiyem tork değeri 200den asağı araç almanızı tavsiye etmem

Bir önceki yazımız olan Araç Muayenesi Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde araç muayene işlemleri, araç muayene istasyonları ve araç muayene ne kadar hakkında bilgiler verilmektedir.

Popüler Başlıklar:

  • araba bijo tork değeri ne olmalı

Hakkında admin

Giresun Üniversitesi Eğitim Fakültesi Mezunuyum. Teknoloji ve araba konusunda oldukça meraklıyım ve yıllardır birçok konuda araştırma fırsatım oldu. Bu edindiğim bilgileri sizlerle paylaşmak için böyle bir platform oluşturdum. Sizlere gerçek ve kolay ulaşılabilir bilgiler sunmak için hizmet etmek için buradayız. Umarım sitemizde size yararlı bilgiler bulmanızı sağlayabiliriz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top