ARABA HABERLERI
Start Stop Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?

Start Stop Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?

Star Stop sisteminin tanımını yapacak olursak, trafikte bekleme durumlarında motorun boş yere çalışmasını engelleyen ve yakıt tasarrufu yapan bir sistemdir. Peki bu tasarruf nasıl oluyor yada gerçekten gözle görülür bir karı oluyor mu diye merak edenlerimiz vardır. Uzmanlar tarafından yapılan hesaplara göre ortalama ayda 5 6 lt tasarruf sağlayan sistem İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirde bu miktar 2 katına kadar çıkabiliyor. Peki hangi durumlarda start Stop sistemi devreye girer. isterseniz o koşulları sıralayalım.

Start Stop ne işe yarar

Start Stop ne işe yarar

– Otomatik viteslerde belli bir süre frene basılıyorsa
– Düz viteslerde belli bir süre debriyaja basılıyorsa
– Sürürü kapısı ve motor kaputu kapalıysa
– Belli bir süre hareket edilmezse
– Elektrik yükü üst sınırı aşamadıysa
– Klima yada kalorifer üst sınırda çalışmıyorsa

Start stop nasıl kullanılır

Start stop nasıl kullanılır

Bu şartlar oluştuğu durumlarda Start Stop sistemi devreye girmek için hazırdır. Biz buna uyku durumuda diyebiliriz. Araba rolantide iken yakıt ve enerji harcamama durumudur. Her marka bu sistem farklı bir ismi çalışma tarzı farklıdır. Örneğin kırmızı ışıkta durdunuz ve yukardaki şartlar sağlandıysa motorunuz söner ve gaza bastığınızda otomatik olarak tekrar çalışır ve yola devam edersiniz.

Bir önceki yazımız olan Araç Muayenesi Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde araç muayene işlemleri, araç muayene istasyonları ve araç muayene ne kadar hakkında bilgiler verilmektedir.

Popüler Başlıklar:

  • start stop sistemi nedir
  • https://yandex ru/clck/jsredir?from=yandex ru;search;web;;&text=&etext=1839 VFRG78cT7F7Ooqc4GpQPO2O5MgZsZyjkk3LbKH1KObQgH-4_HHZu73KFbvIYVZHw 027c3ef2cdb418b6949cd10083e4dcdf31094f74&uuid=&state=_BLhILn4SxNIvvL0W45KSic66uCIg23qh8iRG98qeIXme

Hakkında admin

Giresun Üniversitesi Eğitim Fakültesi Mezunuyum. Teknoloji ve araba konusunda oldukça meraklıyım ve yıllardır birçok konuda araştırma fırsatım oldu. Bu edindiğim bilgileri sizlerle paylaşmak için böyle bir platform oluşturdum. Sizlere gerçek ve kolay ulaşılabilir bilgiler sunmak için hizmet etmek için buradayız. Umarım sitemizde size yararlı bilgiler bulmanızı sağlayabiliriz.

Bir yorum

  1. star stop araclara takılıyormu

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top