ARABA HABERLERI
Otomobillerin Paslanmaması İçin Neler Yapılmalıdır

Otomobillerin Paslanmaması İçin Neler Yapılmalıdır

Merhaba arkadaşlar. Bugünkü yazımız otomobilimizi paslanmalara karşı nasıl koruruz üstünde duracağız. Atmosferimizden dünyamıza gelen bazı tuz, atık, çamur vb durumlarda aracınızda oluşan oksitlenme yani pas aracımızın en büyük düşmanlarındandır.

2

Aracımızın dış yüzeyleri boya ile bir nebze koruma sağlansa da açık olan metaller paslanmayla karşı karşıyadır. Kaput, bagaj, yürüyen aksamlar, kapı içleri, yakıt dolum ağzı, motorun bazı parçaları gibi yerlerde toz toprak rutubet gibi etmenlerle bu paslanma sorunu ortaya çıkmaktadır.

 

Paslanma

Paslanma


                       Paslanma sorunuyla baş edebilmenin ilk yollarından biri aracınızı aldığınızda serviste yada sanayide pas önleme sitemini kullanmaktır. Kendimiz kontrol edeceksek ilk başta arcın en çok toz toprak su gibi etmenlere karşı karşıya kaldığı aracın alt kısmına bakmalıyız. aracın alt kısmında yalıtımında kabarmalar ya da farklı yerlerinde kabarmalar oluşuyorsa bu paslanmanın başlangıcıdır demektir. Bunu önlemek için aracın alt kısımlara sıklıkla yıkatmalısınız. Bu işe yarayacaktır. Genel olarak yıkama işlemini yaptıktan sonra kapı içlerini bagaj kapağının yakınlarını, yakıt dolum ağzının iç kısımları ve su tahliye deliklerini kurulamayı unutmayınız. Ayriyeten yıkama işlemini yaparken fırça yerine sünger ya da direk köpük ve tazyikli su kullanırsanız çizilmeleri engellediğiniz gibi o çiziklerden oluşacak paslanmaları da engellemiş olacaksınız. Kaporta üstünde oluşabilecek paslanmaları pasta cila attırarak engelleyebilirsiniz.

Bir sonraki yazımızda görüşmek ümidiyle..

Bir önceki yazımız olan Otomobillerde Konfor Sistemleri başlıklı makalemizde Araçlarda donanım çeşitleri, Araçlarda Lüks Sistemler ve Otomobillerde konfor Donanımları hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında admin

Giresun Üniversitesi Eğitim Fakültesi Mezunuyum. Teknoloji ve araba konusunda oldukça meraklıyım ve yıllardır birçok konuda araştırma fırsatım oldu. Bu edindiğim bilgileri sizlerle paylaşmak için böyle bir platform oluşturdum. Sizlere gerçek ve kolay ulaşılabilir bilgiler sunmak için hizmet etmek için buradayız. Umarım sitemizde size yararlı bilgiler bulmanızı sağlayabiliriz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top