ARABA HABERLERI
Otomobillerde Motor Temizliği Nasıl Olur

Otomobillerde Motor Temizliği Nasıl Olur

Merhaba arkadaşlar. Bugünkü yazımızda sizlere motor temizliği hakkında bilgi vereceğim. Genel olarak çoğunluğumuz araçların iç ve dış temizliklerine dikkat ederiz. ama motor temizliği olunca pek umursamayız.

Motor

Motor Temizliği

Motor temizliğini de iki kısıma ayırabiliriz. Bunlardan birincisi motor dış temizliğidir. Bu işlem motorda oluşan pas, kir, yağ, antifriz gibi bir çok etmenden dolayı kirlenebilmektedir. Bunların temizliği hem arabanızın temizliği bakımından hem de motorda oluşan kir vb gibi faktörlerin araba içerisine gelen kokuları önlemektedir. Bu temizliği yapmamın maliyetide fazla olmayacaktır. Zira motor temizleyici ve yağ sökücü, üstübü veya uygun bir bez, eldiven, fırca ve birazda su size fazlasıyla yetecektir. Ayrıca araba yıkamacılar da bu işlemi yapmaktadırlar.

Motor

Motor Temizliği

İkinci olarak motor iç temizliğidir. Bunu da iki gruba ayırabiliriz. Birincisi genel olarak bakımları zamanında yaptırdığınız zaman yağını, suyunu, antifrizini ve filtrelerini değiştirdiğiniz zaman bu temizlik yapılmış olacaktır. Ama zamanında yapılmazsa motorun içinde kurumlar oluşabilir ve bu da motora ciddi zararlar verebilir. ikinci olarak ise arabaların ne kadar bakımları zamanında yapılsa dahi belli zaman dilimleri içerisinde motorda kurumlar meydana gelmektedir. Bunları ise sanayide bu işlerle uğraşan işletmelere gidip motor içerisinde sıvıların yer değiştirmek suretiyle yıkama yapılmaktadır. Bu işlemi servislerde yapmaktadır. Ama dışarıya göre daha pahalı olacaktır. Bu iki işlemleri de zamanında yaparsanız hem aracınız arıza yapmaz ekstra masraflardan kurtulmuş olursunuz hem de zamanında yapıldığı için aracın performansı artar ayrıca yakıt tüketimi de azalacaktır.

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere..

Bir önceki yazımız olan Otomobillerde Konfor Sistemleri başlıklı makalemizde Araçlarda donanım çeşitleri, Araçlarda Lüks Sistemler ve Otomobillerde konfor Donanımları hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında admin

Giresun Üniversitesi Eğitim Fakültesi Mezunuyum. Teknoloji ve araba konusunda oldukça meraklıyım ve yıllardır birçok konuda araştırma fırsatım oldu. Bu edindiğim bilgileri sizlerle paylaşmak için böyle bir platform oluşturdum. Sizlere gerçek ve kolay ulaşılabilir bilgiler sunmak için hizmet etmek için buradayız. Umarım sitemizde size yararlı bilgiler bulmanızı sağlayabiliriz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top