ARABA HABERLERI
Otomobillerde Fren Sistemi ve Disk Frenler Nasıl Çalışır?

Otomobillerde Fren Sistemi ve Disk Frenler Nasıl Çalışır?

Bir otomobilin şüphesiz en önemli bölümlerinden biri fren sistemidir. Bir araçta fren sistemi ne kadar güçlü ve etkiliyse o araç da o kadar güvenilirdir diyebiliriz. Günümüzün bütün modern araçlarında disk frenler kullanılır. Fren pedalına bastığınızda sistemdeki hidrolik sıvının yerini değiştirmiş olursunuz, bu değişim fren disklerine bir piston yardımıyla iletildiğinde araç disk üzerindeki sürtünme kuvvetinin etkisiyle yavaşlamaya başlar. Ne kadar fazla güç uygularsanız disk o kadar baskıya maruz kalır ve tekerleğin dönüş hızı yavaşlar.

Disk Fren Sistemi

Disk Fren Sistemi

Disk frenler bir çok arabada önde yer alır fakat günümüzde dört tekerlekte de bu tip frenler kullanılmaya başlanmıştır. Disk frenlerin asıl önemli olduğu yer ön taraftır. Çünkü frenleme en iyi ön tekerler vasıtasıyla yapılır. Bunu şöyle açıklayabiliriz, hareket eden bir nesneyi yavaşlatmaya başladığımızda eylemsizlik prensibine göre kütle hareketini devam ettirmek ister. Eğer siz bu harekete izin vermezseniz nesnenin ağırlık merkezi öne kayar.

Disk Fren Sistemi

Disk Fren Sistemi

Nasıl araba içerisinde otururken fren yapıldığında istemsiz olarak ileri doğru bir hareket yapıyorsak, aynı şekilde araç da öne doğru bir eğilim yapar. Bu eğilimi ve ön kısma yaklaşan ağırlık merkezini durdurmanın en etkili yolu da ön tekerleklerin durdurulmasıdır. Fren esnasında aracın arka tekerleklerinin yerle olan teması ve üzerine binen yük miktarı azalacağından frenleme konusunda pek de etkili olmazlar. Fakat eğer geri geri giderken fren yaparsak o zaman da asıl yük arka frenlere binecek ve arka frenler daha etkili olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Araçlarda Lastik Basıncı Ne Kadar Olmalıdır başlıklı makalemizde Arabanın lastik basıncı, araçlardaki lastik ayarları ve lastiğin basıncının ölçülmesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında mehmet kahraman

Lisans eğitimimi Eğitim Fakültesinde tamamladım.. Şuanda Şanlıurfa Siverek'te görevime devam ediyorum. Orta okul yıllarımda başlayan araba merakım uzun yıllardır benimle beraber ve bunu zevkli hale dönüştürecek çalışmalara daha çok yöneldim. Arabalarla içli dışlı geçen uzun bir süre zarfında çevremde bulunanların meraklı sorularıyla bir çok kez karşılaştığım ve yaşamımda hazırladığım cevapları siz değerli okuyucularımla paylaşabileceğim böyle bir ortamda bulunmayı uygun gördüm. Sizlere elimden geldiğince yaşadıklarımı, araştırmalarımı ve arabalar hakkındaki düşüncelerimi bu platformda ulaştırmaktan büyük mutluluk duyuyorum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top