ARABA HABERLERI
Otomatik vites mi düz vites mi ?

Otomatik vites mi düz vites mi ?

Merhaba, bu yazımızda size otomatik ve düz vitesten bahsedeceğiz. Şoförler arasındaki en gözde muhabbetlerden biriside bu iki vites türünün hangisinin daha iyi olduğudur. Bu iki şanzıman arasındaki fark şu,  otomatik viteste araç vitesi kendisi değiştirir. Manuel ya da düz viteste ise siz aracın devrine göre vites atarsınız. Her iki vites türünün kendine göre avantaj ve dezavantajları var.
Manuel vites maliyeti azdır. Pek arıza vermez. Arıza çıksa da yedek parçası tamiri kolay ve uygundur. Hızlı devir alırlar. Vites geçişleri düzgün yapılırsa otomatiğe göre az yakarlar. Kontrol tamamen sizdedir. Buda birçok sürücünün keyif aldığı için manuel tercih etme sebebidir.
Otomatik vites narindir.kontrolleri ve bakımları iyi yapılmalıdır. Arıza ihtimali düz vitese göre daha fazladır ve daha çok maliyetlidir. Çalışma esnasında daha çok devir gücüne ihtiyaç duydukları için daha çok yakarlar ama yeni nesil araçlarda bu durum değişmeye başladı.  Düz vites göre daha az yakan modeller de üretilmeye başladı. Otomatik vites in sunduğu konfor tabi tartışılmaz. Özellikle istanbul gibi kalabalık şehirlerde yaşıyorsanız otomatik vites vazgeçilmezdir. Ayrıca debriyaj olmadığı için sol ayağınız yorulmaz. Vites debriyaj gaz derdi olmadığı için etrafa daha çok odaklanmak mümkün olur. Hem fazla yorulmazsınız hem de yola daha çok odaklanırsınız.

Bir önceki yazımız olan Lpg mi Dizel mi? başlıklı makalemizde dizel araç mı lpgli araç mı, dizel ekonomik mi ve Dizel mi lpg mi hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında Abdi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top