ARABA HABERLERI
Motorun Uzun Ömürlü Olması İçin Yapılaması Gerekenler

Motorun Uzun Ömürlü Olması İçin Yapılaması Gerekenler

Merhaba arkadaşlar. Bugünkü yazımızda motorumuzu korumanın yollarından bahsedeceğiz. Motor aracımızın her şeyidir. Bu yüzden motorumuzu korumamız gerekir. Her şeyden önce yeni alınan bir aracın motorunun yıpratılmaması çok önemlidir. Bunun için belli km lere kadar fazla zorlanmamalıdır. Bu her araca göre değişiklik gösterse de genellikle 5000 km olarak ortalama bir mesafe söylenebilir.

Uzun Ömürlü Motor

Uzun Ömürlü Motor İçin Yapmamız Gerekenler

Aracımızı yüksek devirlerde ya da çok düşük devirlerde kullanmamalıyız. Bu aracımı çok yoracaktır ve aşınma katsayılarını da arttıracaktır. ilk çalıştırdığımız zaman öncede 5 dakika çalışmasını söylerlerdi ama artık yeni araçlar böyle değiller. Araç çalışmasından itibaren harekete hazır duruma gelmektedir. Ama araç çalıştırdıktan sonra 30 saniye kendi kendine çalışmasında fayda vardır. Aynı zamanda durdurduktan sonra kapatmadan da 30 saniye kadar çalışır durumda kalmasında fayda vardır. Ama motorumuzun uzun ömürlü olmasını istiyorsak öncelikle bakımlarını zamanında yapacağız. Motorumuza en uygun motor yağını seçeceğiz. hızlı dur kalklardan kaçınmamız gerekir. Yine benzin devamlılığı da önemlidir. Genellikle aynı benzin istasyonundan yakıt alınması aracımızın bu yakıta alışmasında fayda sağlayacaktır. aracın birden fazla sürücüsü de olması motor ömrünü kısaltan etmenlerdendir. Mesala siz 2.2 devirde vites atıyorken verdiğiniz arkadaşınız 2.7 devirde vites atıyordur. Bununda etkisi olacaktır. Her zaman tek sürücülü araçların motorları daha uzum ömürlü olmuştur.

Bir sonraki yazımızda görüşmek ümidiyle..

 

Bir önceki yazımız olan Otomobillerde Konfor Sistemleri başlıklı makalemizde Araçlarda donanım çeşitleri, Araçlarda Lüks Sistemler ve Otomobillerde konfor Donanımları hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında admin

Giresun Üniversitesi Eğitim Fakültesi Mezunuyum. Teknoloji ve araba konusunda oldukça meraklıyım ve yıllardır birçok konuda araştırma fırsatım oldu. Bu edindiğim bilgileri sizlerle paylaşmak için böyle bir platform oluşturdum. Sizlere gerçek ve kolay ulaşılabilir bilgiler sunmak için hizmet etmek için buradayız. Umarım sitemizde size yararlı bilgiler bulmanızı sağlayabiliriz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top