ARABA HABERLERI
Motor Yağlama Sistemi Nedir, Nasıl Çalışır, Ne İşe Yarar?

Motor Yağlama Sistemi Nedir, Nasıl Çalışır, Ne İşe Yarar?

 

 

 

Merhaba. Bugün sizlere motor yağlama sisteminden bahsedeceğiz. İçten yanmalı motorlar için vazgeçilmez olan bu sistem olmasa birkaç km sonra pistonlar silindir yatağına yapışırdı. Bizde araç kullanamazdık. Peki neden bu sistem var?

 

  1. Sürtünmeyi azaltmak: Motor parçaları çalıştıkça aşınma yapar. Motor yağı bu aşınmayı olabildiğince azaltır. Bu sayede bizde o motorları uzun süre kullanabiliriz.
  2. Motor temizliği: Motorda meydana gelen aşınmalar birikirse hem motorun dönmesini engeller hem de çizilme yapar. Motor yağlama sistemi ile o parçaları temizleyip yağ karterinde biriltirir. Aynı yağın uzun süre kullanılması bu temizliği azaltır. Bu sebeble araç bakımlarınızı mutlaka zamanında yaptırmalısınız. 90-100 liralık yağdan kar edeyim derken daha büyük masraflara sebebiyet verebilirsiniz.
  3. Sıcaklığı düşürmek: Bu çok eskilerden İstanbul’un fethinden kalma bir özellik. Fatih, ısınan şahi toplarını soğutmak için zeytinyağı kullanmıştır. O zaman kullanılan bu dahice fikir şuan tüm araçların çalışma prensibini oluşturur. Isınan motor, yağ sayesinde soğur.
  4. Sesi azaltmak: Çalışan parçalar arasında bir miktar boşluk vardır. Bunlar normalde ses çıkarır. Ama yağ bu boşlukları doldurduğu için sürtünme azalırken sesi de azaltmış olur.
  5. Basınç muhafaza: Piston üzerindeki segmentler yakıt hava karışımının sızmasını önler. Bu kaba bir önlemdir. Yağ ise bütün motor sistemini kapladığı için daha ince bir kaplama tabakası oluşturarak bu basıncı muhafaza etmeye yardımcı olur.

Bir önceki yazımız olan Beygir Gücü Nedir? Ne İşe Yarar? başlıklı makalemizde beygir gücü nasıl çalışır, beygir gücü ne demek ve tork ile beygir gücü farkı hakkında bilgiler verilmektedir.

Popüler Başlıklar:

  • yatak yağlama: yağ mail

Hakkında Abdi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top