ARABA HABERLERI
Lpg mi Dizel mi?

Lpg mi Dizel mi?

 

Merhaba.bu yazımızda LPG’li araç kullanımından bahsedeceğiz. LPG petrol üretimi sırasında ortaya çıkan  bir gaz. Üretim maliyeti düşük olduğu için fiyatı oldukça uygun. Normalde Lpg benzine göre yüzde yirmi daha çok yakar. Benzinle 8 litre harcayıp gittiğiniz yolu gaz ile 10 litre harcayıp gidersiniz. Ama fiyatlar yarı yarıya fark edince lpg de haliyle daha ucuz oluyor. Hem benzinden hem de dizel araçtan daha ucuzdur. Dizel mi lpg mi diye düşünen olabilir. İkisinin de kendine göre avantajları var. Size hangisi uyuyor ise ona göre tercih yapın.
Ekonomik açıdan lpg en iyisi. Lpg de ortalama 10 litre ile 100-120 km yol alabilirsiniz. 30 litre lpg ile şehir içi 350 şehirler arası 400 km yol alınabilir. Tabi bu rakamlar arabanın cinsine motor gücüne lastik özelliğine şoförün kullanım durumuna göre artar veya azalır. Şimdiki şartlarda Adana diyarbakir arasını 120 lira ile gidebilirsiniz. Ya da adana dan istanbula 200 lira ile gidebilirsiniz. Dediğim gibi bu rakamlar değişiklik gösterebilir. Aklınızda fikir olsun diye kendi tecrube ettiğim rakamları yazdım. Dizel araçta bu fiyatlar daha yüksektir.


Depo dolum noktasında lpg nin çift depo avantajı vardır.  Yolda kalmazsınız. Ve maksimum 80-100 liraya depoyu doldurursunuz. Dizel de bu rakam 200-300 arasındadır.
Performans açısından tabi ki dizel daha avantajlı. Lpg li araçta performans beklentiniz olmasın. Atiklik yoktur. Ancak sıkıştığınızda benzine geçiş yapıp dizel den daha canavar bir performans elde etmeniz mümkün. Bazen yokuş çıkarken zorlanirsanız aracı hemen benzine alın ve farkı hissedin.
Avm lere veya kapalı garajlara girerken haliyle lpg li araçlarda sorun yaşayabilirsiniz.
Bakım açısından lpg daha ucuzdur. 10 binde bir filtresini değiştirirsiniz başka bir şeye gerek yok. İstediğiniz yerden lpg alın araca zarar vermez. Ama dizel hassastır. Her yerden yakıt alınmaz. Aldığınız yakıt pis olursa 1000 liralık bir masraf çıkabilir. Filtreleri daha pahalıdır.
Lpg sessizdir. Doğaya zarar vermez. Dizel gürültülü çalışır. Zarar verir doğaya.
Bu söylediğim özelliklere göre size uyan hangisi ise onu tercih edin. Herkesim tercihi farklı olabilir. En ideali şudur diyemeyiz.

Bir önceki yazımız olan Lpg ile Mutfak Tüpü Arasında Fark Var mı? başlıklı makalemizde Lpg ile mutfak tüpü, lpgden mutfak tüpü doldurulur mu? ve mutfak tüpünden lpg doldurulur mu? hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında Abdi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top