ARABA HABERLERI
Lastik Ömrünü Uzatmanın Yolları

Lastik Ömrünü Uzatmanın Yolları

Merhaba arkadaşlar. Bugün size lastik Ömürleriyle ilgiler bilgiler vereceğim. İlk olarak hava basıncı uygun olmayan lastikler sonrasında tamiri mümkün olmayacak hasarları beraberinde getirecektir. Lastiğin düzensiz ve aşınmasına sebep olacaktır. Bunlardan kaçınmak için hava basıncına dikkat etmemiz gerekir ve üreticilerin uygun gördüğü hava basıncına sahip olmalıdır.

Lastik

Lastik Hava Basıncı

İkinci olarak rot ve balans ayarı gelir. Aracımızın rot ayarı düzgün olmaz ise direksiyon ve aracın yönü aynı olmayabilir. Bu da aracımızda lastiklerin daha hızlı aşınmasına yol açacaktır. Aynı zaman rotumuzn ayarsız olması yürüyen aksam ve süspansiyonlarda da sıkıntı yapacaktır. Balans ayarımızın bozuk olması yani lastikle jant eşleşmediği durumlarda lastikler daha hızlı aşınır ve lastiğin jant tan çıkması bile söz konusu olabilir.

Lastik

Lastik Rot Balans Ayarı

Aracımızda lastikleri belli peryotlarda yerlerinin değiştirmemiz yerinde olacaktır. Bu değişmeyi ön arkadan ziyade ön arka çapraz şekilde yapmanızı tavsiye ederim. Aracımızı yükleme koşulları lastiğimizin üzerinde yazılıdır. Bu yükleme kapasitesine de uymamız gerekir. Yoksa lastiklerimiz taşıyamayacağı yükte olduğu için aşınma en üst seviyelerde olacaktır. Yazlık kışlık lastikleriniz olsun. Zira bu lastikler mevsimleri dışında fazla aşınmaya maruz kalacaklardır.

Lastik

Lastik Yük İnç

Bir sonraki yazımızda görüşmek ümidiyle..

Bir önceki yazımız olan Otomobillerde Konfor Sistemleri başlıklı makalemizde Araçlarda donanım çeşitleri, Araçlarda Lüks Sistemler ve Otomobillerde konfor Donanımları hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında admin

Giresun Üniversitesi Eğitim Fakültesi Mezunuyum. Teknoloji ve araba konusunda oldukça meraklıyım ve yıllardır birçok konuda araştırma fırsatım oldu. Bu edindiğim bilgileri sizlerle paylaşmak için böyle bir platform oluşturdum. Sizlere gerçek ve kolay ulaşılabilir bilgiler sunmak için hizmet etmek için buradayız. Umarım sitemizde size yararlı bilgiler bulmanızı sağlayabiliriz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top