ARABA HABERLERI
Hız Sabitleyici Nasıl Çalışır? Sonradan Takılır Mı?

Hız Sabitleyici Nasıl Çalışır? Sonradan Takılır Mı?

Merhaba arkadaşlar. Uzun yolcukların ne kadar zor olduğunu tüm sürücülerimiz çok yakından bilir. Sürekli vites değiştirmek, araç sollamak ve aracın az yakıt harcaması için aynı hızı korumak için yoğun çaba harcıyoruz. Bu zorlukları az da olsa aşmak için üreticiler araçlarına hız sabitleyici teknolojisini entegre etmektedir. Hızlı sabitleyicisi, otomatik veya düz vites farketmeksizin her araçta kullanılabilir.
Sistemin çalışma çalışma mekanizması şu şekildedir. Direksiyon çervesine yerleştirilen kol veya düğme sayesinde hız sabitleyici aktif edildiği zaman Cruise Control bilgisayarına anlık ileti gönderilir. Bu sisteme, fren, debriyaj, gaz ve direksiyon olmak üzere 4 adet sensör yerleştirilmiştir. Bu sistemin aktif olmasını istiyorsak en az 40km/s hıza ulaşmak gerekiyor. İstediğiniz hıza ayarladıktan sonra gaz, debriyaj yada frene basarak sistemi pasif duruma getirebilirsiniz.

Hız Sabitleyici Nasıl Kullanılır

Hız Sabitleyici Nasıl Kullanılır

Sistemi devreye sokmak için direksiyon etrafında On / Off , Set + / – ve Reset tuşları bulunur. Anlaşılacağı üzere On tuşu aktif, off pasif duruma getirir. + tuşuna basarak hızınızı artırabilirsiniz. Bu sistemin en büyük iki avantajını söyleyecek olursak, birincisi uzun ve yorucu yollarda konforlu bir şekilde seyahat etmemizi sağlar. İkincisi ise sabit hızla gidildiği için minumum yakıt harcamanızı sağlar. Gelelim hız sabitleyici sonradan takılır mı sorusuna. Bu soru aracın donanımsal özelliklerine bağlı diyebiliriz. Yani ortalama 40 50 bin TL’lik araçlara hız sabitleyici takılabilir.

Bir önceki yazımız olan Otomobillerde Konfor Sistemleri başlıklı makalemizde Araçlarda donanım çeşitleri, Araçlarda Lüks Sistemler ve Otomobillerde konfor Donanımları hakkında bilgiler verilmektedir.

Popüler Başlıklar:

  • araba hız göstergesi mail
  • araba rocker kolu mail

Hakkında admin

Giresun Üniversitesi Eğitim Fakültesi Mezunuyum. Teknoloji ve araba konusunda oldukça meraklıyım ve yıllardır birçok konuda araştırma fırsatım oldu. Bu edindiğim bilgileri sizlerle paylaşmak için böyle bir platform oluşturdum. Sizlere gerçek ve kolay ulaşılabilir bilgiler sunmak için hizmet etmek için buradayız. Umarım sitemizde size yararlı bilgiler bulmanızı sağlayabiliriz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top