ARABA HABERLERI
Hız Koridoru Uygulamasının Etkileri

Hız Koridoru Uygulamasının Etkileri

images (3)Merhaba. Hız koridoru uygulaması başlayalı 10 gün oldu. Kimileri çok memnun. Artık otoyolda daha rahatız yakıt tasarrufu oluyor vesaire diyor. Kimileri ise ben hız severim arabam lüks hız kadr anında 200 yazıyor niye 120 ile gideyim vesaire diyor. Bizde sizler için bu uygulamayı araştırdık.

-120 km azami hız olunca sol serit kullanımı epey kolaylaştı. Eskisi gibi arkanızdan gelip yol isteyen kesim çok çok azaldı.

-Hız oranı sabitlendigi için şeritler arasında geçiş kolaylaştı. Çok hızlı ve çok yavaş giden gibi bir ayrım olmadığı için ortalama hizla gidildiği için arzu edilen seride kolaylıkla geçiş yapılabiliyor.

-Arabadaki hız sabitleyici kullanımı arttı. Eskiden kullanmak zor oluyordu. Ama şimdi çok rahat hızınızı 120km ye sabitleyip yol alabilirsiniz.

-Hız sabit olunca, yavaşla Hızlan gibi durumlar azaldığı için ciddi miktarda yakıt tasarrufu sağlandı.

-Ayrıca yüksek hızlarda gitme oranı azaldığı için bunun da yakıt tasarrufuna etkisi arttı

-Hızlar bir birine yakın olduğu için şerit değişimi kolay hale geldi. Bu da yol isteme durumunda epy kolaylik sağladı. Arkadan gelene yol vermek için bir selektör yetiyor artık.

-Hızlı gidip çıkış gişelerinde bekleyen araç sayısı arttı. Bu konuda yakında bir önlem alınabilir. Emniyet şeridinde beklemeler de arttı. İstenmeyen kazalara sebebiyet verebilir.

 

 

Bir önceki yazımız olan Araç Kliması Nasıl Kullanılmalı? başlıklı makalemizde araba klima, araç kliması ve Klima hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında Abdi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top