ARABA HABERLERI
Depoyu Fullemek mi Yoksa Azar Azar Yakıt Almak mı?

Depoyu Fullemek mi Yoksa Azar Azar Yakıt Almak mı?

 

Merhaba arkadaşlar.  Depoyu fullemek mi yoksa azar azar yakıt almak mı sorusuna değineceğiz. Açıkçası bunun net bir cevabı yok. Çünkü her iki durumun da avantaj ve dezavantajları var. Farklı fikirler mevcut.

Öncelikle dizel araclar hassas olduğu için yakıtı dolu tutmaya özen gösterin. Aksi halde büyük hasarlara sebeb olabilir. Ayrıca depo dibinde biriken pislikler de dizel için büyük tehdit.

Benzinli araclar da ise en az çeyrek depo olması lazım. Bu hem deponun çürüme sini önlemek hem de depo dibindeki pisliklerden korunmak için şart.  Ama benzin ışığı sürekli yanar halde araç kullanmak da riskli. Bos depo da benzinin buharlaşma oranı daha fazla. Evet yanlış okumadınız. Benzin durdukça buharlaşma olur. Depo ne kadar boş ise o kadar artar. O yüzden çeyrek depo da pek tavsiye edilmez. En azından çeyreğin üstü olacak şekilde doldurmak lazım.  Ama diğer yandan ful depo ile gezmek de araca 30-40 kg yük demek. Fazla yük de aracın daha çok yakıt tüketmesine sebeb olur. Dolayısıyla bu iki durumun hangisinin baskın olduğu bilinmiyor.

Lpg de tank in yüzde 20 si boş bırakılır ki patlama filan olmasın diye. Mesela 40 litrelik depo maksimum 32 almalıdır. Bazen samandıra atmasına rağmen zorla dolum yapmaya devam ederler. Bu riskli bir davranıştır. Birde bazı pompalar güçlü olabiliyor. Benim başıma gelmişti. Depoyu fulle dedim. Adam 40 litre gaz basmış. Netice de sistem kendini kapattı. Kullanamadım. Sonra içerideki fazla gazı boşaltınca düzeldi.  Lpg li araçlarda benzin için en az çeyrek depo olsun. Çok fazla doldurup da yük etmeye gerek yok. Zaten benzin durdukça oktan miktarı da düşüyormuş. Lpg tankını ise fullemek ve azar azar almak size kalmış.  Yukarıda anlattığım şeyler bunun için de geçerli. Ama lpg alırken ilk seferde 50 kr gibi bir miktar hava basılıyor. Yani siz depoyu 4 kere de fulleseniz 2 liralik hava basilmis gibi oluyor.Buna dayanarak fullemek iyi. Ama gereksiz yük de olabilir diyorlar. Bu durumun net bir açıklaması yok malesef. Birde sıcak havalarda gazı sabah erken veya akşam almanız tavsiye edilir. Çünkü gaz sıcakta genleşir. Genleşme sebebi ile daha az gaz almış olursunuz. Sabah alacağınız gaz ile öğlen alacağınız gaz miktarı biraz farklılık gösterebilir.

Sizin de fikirleriniz varsa yorum olarak belirtirseniz memnun oluruz

Bir önceki yazımız olan Lpg mi Dizel mi? başlıklı makalemizde dizel araç mı lpgli araç mı, dizel ekonomik mi ve Dizel mi lpg mi hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında Abdi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top