ARABA HABERLERI
Chip Tuning Ne İşe Yarar

Chip Tuning Ne İşe Yarar

Merhaba arkadaşlar. Bugün sizlere chip tuning hakkında bilgi vereceğim. Chip tuning motorlarda ateşlemeyi gerçekleştiren birimin yazılımının değiştirilmesi işlemi olarak tabir edilebilir. Bu işlemin son zamanlarda araba teknolojilerinin de gelişmesiyle birlikte performans tutkunlarının ilgi odağı olduğunu söyleyebiliriz.

Chip Tuning Özellikleri

Chip Tuning Özellikleri

Chiplerde içinde bulundukları arabanın bazı bilgileri bulunmaktadır. Bunları ortam sıcaklığı, hava basıncı, yakıt püskürtme, hava akımı olarak sıralayabiliriz. Bazı durumlarda chiplerin yazılımının yeniden yapılandırmasının yapılamadığı durumlar olmuştur. Bu gibi durumlarda chipin değişmesi de söz konusu olabilir. Yazılımın değişmesi bazı araçlara olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir. Ama genellikle sorun çıkmamaktadır.
Chip Tuning

Chip Tuning

Chip Tuning

Chip Tuning

Bu chip tuning işleminin amacı arabadaki yazılımı değiştirerek aracın tork ve hp (halk arasında beygir) sini yükseltmektir. Genel itibariyle tork ve hp nin %10-15 oranında arttığı gözlenmiştir. Bu yüzdelik dilim aracın performans olarak rahatlamasını sağlayacaktır. Sonuçta arabalar genel olarak ilk kalkış durumlarında düşük tork ürettikleri için baya zorlanmaktadır. Hele de yaz mevsimlerinde bu ilk kalkışlara klimanın da etkisini hesaba katarsak bizim için çok can sıkıcı olabilmektedir. Aynı zamanda bu chip tuning işlemi aracın performansını arttırsa da bu yakıt tüketimini de arttırmaktadır. Chip tuning işlemini yaptırıp yaptırmamak  size kalmış bir durum. Ama ben olsam chip tuning işlemine hayır demem. Az da olsa performans artması; hele de arabanın aksesuar olarak değiştirilmeden yapılması bence gayet makul.Bu chip tuning işlemini sanayide modifiye işleriyle uğraşan yerlerden kolaylıkla yaptırabilirsiniz. Bazı servislerinde chip tuning işlemini yaptıklarını duymuştuk.

               Bir sonra ki yazımızda görüşmek ümidiyle..

Bir önceki yazımız olan Otomobillerde Konfor Sistemleri başlıklı makalemizde Araçlarda donanım çeşitleri, Araçlarda Lüks Sistemler ve Otomobillerde konfor Donanımları hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında admin

Giresun Üniversitesi Eğitim Fakültesi Mezunuyum. Teknoloji ve araba konusunda oldukça meraklıyım ve yıllardır birçok konuda araştırma fırsatım oldu. Bu edindiğim bilgileri sizlerle paylaşmak için böyle bir platform oluşturdum. Sizlere gerçek ve kolay ulaşılabilir bilgiler sunmak için hizmet etmek için buradayız. Umarım sitemizde size yararlı bilgiler bulmanızı sağlayabiliriz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top