ARABA HABERLERI
Beygir Gücü Nedir? Ne İşe Yarar?

Beygir Gücü Nedir? Ne İşe Yarar?

Merhaba arkadaşlar. İngilizcede Horse Power olarak bilenen beygir gücü arabanın en önemli özelliklerinden biridir. Arabaların ve motorlu diğer taşıtların motor gücünü ifade etmek için kullanılır. Bu terim arabanın fiyatını direkt olarak etkileyen başlıca faktörlerden biridir.

Beygir gücünü genel olarak anlatacak olursak, 75 kg ağırlığına sahip bir yükün, 1 saniye 1 metre hareket etmesini sağlayacak güç miktarıdır. Beygir gücününü kısaltılması, İngilizce yazılımından yola çıkarak Horse Power (HP) baş harflerinden gelmektedir. Burdan yola çıkarak motorun ürettiği beygir gücü tekerleklere gelesiye kadar pek çok farklı mekanizmanın içinden geçtiği için üretilen güç ile iletilen güç arasında farklılıklar olabilir. Tekerin büyüklüğü, dişli sayısı, yakıt türü bu farklılığa neden olan etmenlerdir.

Beygir gücü ile tork arasında fark var mıdır?
Bu terimlerin ikiside güç kaynaklı olduğu için sürekli karıştırılmaktadır. Bir örnek ile açıklayacak olursak; Bir haltercinin başarılı olabilmesi için güçlü ayaklara sahip olmalıdır. Çünkü kaldırdıkları ağırlığın altında ezilmemesi gerekmektedir. Eğer diz kapakları bu yükü taşıyamazsa o yükü kaldırmak imkansızdır. Aynı zamanda koşucularında ayakları çok kuvvetli olmalıdır. Çünkü attıkları her adımı daha ileri ve hızlı atması gerekmektedir. Bu iki örnekten yola çıkacak olursak, iki sporcununda gerek duyduğu güç çeşiti birbirinden farklıdır. İşte tork diyince aklıma haltercinin bacağı, beygir deyince de koşucunun bacağı gelmelidir. Tork gücü çekiş kuvveti beygir gücü ise hızla ilgili terimlerdir.

Bir önceki yazımız olan Araç Lastik Basıncı Nerede Yazar? başlıklı makalemizde araba lastiği, lastik basıncı kaç olmalı ve lastik basıncı nerede yazar hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında admin

Giresun Üniversitesi Eğitim Fakültesi Mezunuyum. Teknoloji ve araba konusunda oldukça meraklıyım ve yıllardır birçok konuda araştırma fırsatım oldu. Bu edindiğim bilgileri sizlerle paylaşmak için böyle bir platform oluşturdum. Sizlere gerçek ve kolay ulaşılabilir bilgiler sunmak için hizmet etmek için buradayız. Umarım sitemizde size yararlı bilgiler bulmanızı sağlayabiliriz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top