ARABA HABERLERI
Araçlarda Lastik Basıncı Ne Kadar Olmalıdır

Araçlarda Lastik Basıncı Ne Kadar Olmalıdır

Bu yazımızda otomobil lastik hava basınçları nasıl olmalı sorusunu yanıtlayacağız. Sıfır araç alanlar araçla birlikte kullanım kitapçığını da alırlar. Bu kitapçık içinde aracın lastik hava basıncı ne kadar olması gerektiği yazar. Kitapçık yoksa bile depo kapak içi veya şoför kapı arası gibi yerlerde de bu ve bunun gibi bir kaç bilgi bulunur.

Lastik Basıncı

Lastik Basıncı

Türkiye’de genellikle psi değeri kullanılır. Bazı araçlarda bu bilgi bar olarak yazılır. Lastiğe hava basılacağı zaman barı psi’e çevirmek gerekir.

1 bar kaç psi eder peki? 1bar 14.50 psi’dir. Yani araç kapı içerisinde 2.2 bar yazıyorsa bunu psi değeriyle çarparız ve yaklaşık olarak 32 psi’e denk gelir. Lastiklerin dördüne de aynı değerde hava basmalıyız.

Lastik Basıncı

Lastik Basıncı

Düşük Basıncın Zararları;

Lastiklerde düşük hava basıncı otomobilin dengesizleşmesine sebep olacaktır. Aynı zamanda yakıt tüketimi arttırarak cebinize de zarar verir. Önerilenlerden daha düşük basınçlara sahip lastiklerde patlama riski artacağından yoldan çıkartma ve kazaya neden olabilir.

Ayda Bir Kontrol;

Lastik Basıncı

Lastik Basıncı

Mümkün olduğunca periyodu atlamadan ayda en az bir kez lastik basınçları kontrol edilmelidir. Kontrol gün içinde araç ilk çalıştığında fazla yol almadan yapılmalıdır. Gün içinde kullanılmış bir aracın lastiklerinin soğuması ortalama 4 saat sürer. Isınmış lastiklerdeki basınç doğru oranı göstermeyebilir. Lastiklerdeki olması gereken doğru basınç değerleri araç kullanma kılavuzları, kaporta altı bilgi kağıdı, kapı arasındaki sürücü bilgilendirme kısmında bulunur.

Popüler Başlıklar:

 • lastik hava basıncı kaç olmalı
 • lastik hava basıncı
 • lastik basıncı kaç olmalı
 • lastik basinci
 • lastik hava basıncı hesaplama
 • lastik havası kaç olmalı
 • araba lastik havası kaç olmalı
 • otomobil lastik havası kaç olmalı
 • lastik hava basinclari
 • araç lastik havası kaç olmalı

Hakkında admin

Giresun Üniversitesi Eğitim Fakültesi Mezunuyum. Teknoloji ve araba konusunda oldukça meraklıyım ve yıllardır birçok konuda araştırma fırsatım oldu. Bu edindiğim bilgileri sizlerle paylaşmak için böyle bir platform oluşturdum. Sizlere gerçek ve kolay ulaşılabilir bilgiler sunmak için hizmet etmek için buradayız. Umarım sitemizde size yararlı bilgiler bulmanızı sağlayabiliriz.

3 yorum

 1. Güneydoğu-Akdenizve içanadolu yöresi ve toyota için en makul lastik türünü öğrenmek istiyorum lütfen.Ayrıca h veya v mi daha uygun olur? Şimdiden teşekkür ederim.

 2. Ayrıca yeni deneyim ve faydalı bilgilerinizi de devamlı göndermenizi arz ederim

 3. 2015 dizel mini cooper var bende ama kafam çok karışıyor ön lastik 35 arka lastik 32 basın diyor arabamın ustunde ve kullanma kılavuzunda yazan ben benzincide soğuk lastiklere ön 35 arka 32 yapıyorum ama 20-25 dakka sonra lastikler ısınınca lastik hava basıncı artıyor aracımda basınc göstergesi var önler 37psi kadar çıkıyor arkalar da 33 oluyor. şimdi benim havayı neye göre ayarlamam lazim şimdiden tşk

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top