ARABA HABERLERI
Araçlarda Bulunması Gereken Belgeler

Araçlarda Bulunması Gereken Belgeler

Hususi Bir Otomobilde Bulunması Gereken Belgeler:

Bu yazımda başlıkta da belirttiğim gibi trafik kontrollerinde veya muayene sırasında bizlere sorulan belgelerden bahsetmek istiyorum. Arabaların genelde güneşlik kısmına sıkıştırılan ruhsatın içerisinde bulunan bu belgeler aracımızın devlet nezdinde sürüş izni olarak nitelendirilmektedir. Açıkçası kendi düşüncelerimi soracak olursanız bu belgelerin genel olarak gereğinden az önemsendiği ve çoğu zaman görmezden gelindiği kanısındayım tabi bu da sürücülerin işine gelmektedir o yüzden bu konuyu es geçiyorum 🙂

Belgeler

Belgeler

Şimdi sizlere maddeler halinde istenecek belgeleri sıralamak istiyorum.

 1. Tescil ve trafik belgesi (ruhsat)
 2. Mali sorumluluk sigortası (trafik sigortası)
  Not: Her yıl yenilenir.
 3. Egzoz pulu(Her yıl alınır)
 4. Araç muayenesi (trafik belgesine işlenir) Hususi otolarda 2 yılda bir.
 5. Sürücü belgesi
 6. Kasko (varsa)
Belgeler

Belgeler

Not: Araçta bulundurulma zorunluluğu olmamasına rağmen her yıl ocak ve temmuz ayında taşıt vergisi trafik şubelerine veya ziraat bankasına yatırılır, dekontu evde aracın dosyasında saklanır.

Belgeler

Belgeler

Yukarıda belirttiğimiz belgelerin araçlarımızda bulunması bizlerin sorumluluklarımızdandır ve dikkat edilmesi gerekli hususlardır. Bu konuları polis korkusuyla değil de duyarlılıkla dikkate alırsak çok daha sağlıklı otoyollar göreceğimiz düşüncesindeyim.

Bir önceki yazımız olan Otomobillerde Konfor Sistemleri başlıklı makalemizde Araçlarda donanım çeşitleri, Araçlarda Lüks Sistemler ve Otomobillerde konfor Donanımları hakkında bilgiler verilmektedir.

Popüler Başlıklar:

 • Araçta bulunması gereken evraklar
 • arabada bulunması gereken evraklar
 • araç ruhsatında bulunması gerekenler
 • araba egzoz manifoldu mail

Hakkında admin

Giresun Üniversitesi Eğitim Fakültesi Mezunuyum. Teknoloji ve araba konusunda oldukça meraklıyım ve yıllardır birçok konuda araştırma fırsatım oldu. Bu edindiğim bilgileri sizlerle paylaşmak için böyle bir platform oluşturdum. Sizlere gerçek ve kolay ulaşılabilir bilgiler sunmak için hizmet etmek için buradayız. Umarım sitemizde size yararlı bilgiler bulmanızı sağlayabiliriz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top