ARABA HABERLERI
Araç Muayene Raporunun Değerlendirmesi

Araç Muayene Raporunun Değerlendirmesi

Merhaba. Bugün size araç muayene raporunun değerlendirmesinden bahsedeceğiz. Muayene sonrası size bir rapor verilecek. Yeni yasaya göre bu rapor artık aracınız da muhafaza edilmelidir. Ruhsata islenmeyecek. Aldığınız muayene aşağıdaki gibi üç şekilde sonuçlanabilir.
-Kusursuz : aracınız da herhangi bir hata olmadığını gösterir. Muayeneden geçmiş olduğunuzu anlatır. Plakaya ve muayene belgenize hologram yapıştırılır ve sonraki muayene tarihiniz belirlenir.

-Hafif Kusurlu: Aracınız da bir takım hatalar tesbit edilmiş ama bunlar trafikte yol almanıza mani değil demektir. Mesela trafik setinin olmaması hafif kusur olarak değerlendirilir.  Ama yine de muayeneden geçmiş sayılırsınız. Plakaya ve muayene belgenize hologram yapıştırılır ve sonraki muayene tarihiniz belirlenir.

-Emniyetsiz ve ağır kusurlu : Aracınız da ciddi kusurlar tesbit edilmiştir. Bunları yaptırıp geri muayeneye gelmeniz gerekmektedir. Bunun için 1 ay süreniz vardır. Aynı istasyona veya aynı ildeki başka istasyonlar giderseniz 1 ay içinde ücret ödemesi yapmazsınız. Bu sebeble muayene öncesi Tamirci ye gidip kontrol ettirmeye gerek yok. Şayet ağır kusur çıkarsa tamir ettirip gelirsiniz. Lambaların yanmaması mesela ağır kusur kabul edilir.

Bir önceki yazımız olan Araç Muayene Süreci başlıklı makalemizde araba muayene, Araç muayene ve araç muayene işlemleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında Abdi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top