ARABA HABERLERI
Araç Lastiği Alırken Dikkat Edilecek Hususlar

Araç Lastiği Alırken Dikkat Edilecek Hususlar

Binlerce lira verip aldığımız araçlarımızın yerle temas eden tek ve en kıymetli parçası lastiklerdir. Ama ilginç olan bir araca 80 bin 100 bin verirken iş lastiğe gelince verilecek en fazla 1000 liradan kaçarız. Halbuki aldığımız 80 binlik aracın güvenliği o 1000 liralık lastikler e bağlıdır. Lastikler e dikkat etmediğiniz için yani 1000 lira için 80 bin kaybetmeye daha da önemlisi kendi canınızı ve sevdiklerinizin canını tehlikeye atmaya değer mi ?
Lastik konusunda dikkat etmemiz gerekenleri sizler için derledik.

-Arabanız için muhakkak yaz ve kış lastiklerini alın. Genelde kış lastiği için kar yağmıyor sa gerek yok anlayışı var ama durum öyle değil.  Yaz lastikleri 7 derecenin altında verimli olmaz. Yağmurlu zeminde kayma ihtimali olabilir. Parcalanabilir. Yolunuz karlı bir yerden geçebilir. Hem güvenlik hem de yakıt tasarrufu için muhakkak mevsimlik lastik kullanın.

-Lastiklerin dördünü birden değiştirin. Genelde 2 li değişimler oluyor ama lastik dişleri arasındaki fark sebebiyle araç dengesiz olur. Sürüş kalitesi ve güvenlik bu durumdan etkilenir.

-Genel olarak sabırsız bir toplumuz. 1 km sonra duracagimizi bildiğimiz yola giderken bile 70 80 ile gidip sonra anı fren yapıp dururuz işte bu anı hızlanma durma drumlari lastiğin çabuk aşınmasına ve aşırı yakıt tüketimine sebeb olur. Frene ve gaza daha az basarak yüzde bes oranında yakıt tasarrufu sağlayabilirsiniz. Bunu sağlama için de ilerde eğer duracaksaniz ayağınızı gazdan çekip aracın mevcut hızıyla devam edip kendiliğinden yavaşlamasını beklemek daha uygun olacaktır.

-Lastiklerin kullanım süresi hakkında net bir şey söylemek mümkün değil. Zira bu gidilen yol miktarına aracın kullanım şekline yolların durumuna göre değişir. Ama lastik ömrü üretimden itibaren maksimum 5 yıldır. O sebeble lastik alırken en güncel olanını tercih edin. Bir lastik hiç kullanılmasa bile 5 yıl sonra kullanılmaz olur.

-Lastik değişimlerini yaparken  mutlaka rot balans ayarını yaptırın. Bunun için 50-100 arası bir ücret vermek lazım. Bundan kaçınmak da size faydadan çok zarar verir. Zira bu ikisi yine sürüş kalitesi ve güvenlik için çok önemlidir. Ve bu ayarlar yapılmaz ise lastikler de aşınma oranı artar.

-Lastik markaları arasında kalite farkı pek yoktur. Kullanım süresi kaliteye bağlı değil.  Tabi bunu bilinen markalar için söylüyorum. Lastik aliminda eğer stabilize yollarda delik deşik köy yolları gibi yerlerde kullanacaksanız bunun için LASSA tercih edebilirsiniz.  Ülkemizde üretildiği için ülke koşullarına daha dayanıklıdır. Diğer lastikler yanak kısmından çatlama yapabiliyorlar. Ama yok ben asfalt da kullanırım hep diyorsanız hangisini alırsanız alın fark etmez.

-lastik alırken üzerinde yakıt ,ses ve kayganlik seviyesi olur. Onlara da dikkat etmeniz sürüş kalitesi açısından faydalı olur.

-lastikler v h gibi sınıflama ya sahiptir. Bu sizin yapacağınız hız miktarını etkiler.ona tercih edersiniz.

-lastik ebatları için muhakkak üretici tavsiyesine uyun. Olması gerekenden daha yüksek lastik alırsanız mesela aracınız virajlarda savrulur ve kaza yapabilirsiniz.

-Lastiklerin saklarken güneş görmeyen bir yerde ve şeklinin bozulmayacaği şekilde saklayın.

-Lastik basıncı için üreticinin değerlerine dikkat edin. 15 günde bir kontrol etmeyi ihmal etmeyin.lastik

Bir önceki yazımız olan Araç klimalarında dikkat edilecek hususlar başlıklı makalemizde araba kliması, Klima ve klima kullanmak hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında Abdi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top