ARABA HABERLERI
Araç Kliması Nasıl Kullanılmalı?

Araç Kliması Nasıl Kullanılmalı?

images (4)

Merhaba,
Sıcak geçen yaz aylarında klima en büyük yardımcımız. Peki araç klimaları nasıl kullanılmalı ? İşte sizin için bunları araştırdık

1.Araca biner binmez kesinlikle klima açmayın. Çünkü dışarıdaki sıcaklık ile arabanın iç sıcaklığı farklıdır. Araba daha sıcak olacağı için klimanın soğutma yapması uzun sürer. Bu sebeble camları açıp sıcaklığı eşit hale getirip o şekilde calistirirsaniz daha hızlı soğutma yapar.

2. Aracı stop ederken klimayı açık bırakmayın. Çünkü çalışma anında klimanın açık olması hem tehlikeli hem de motora zarar verebilir.

3. Klimayı açmak için motorun ısınmasını beklerseniz yakıt tüketimi azalır.

4.Aractan inmeden önce klimayı kapatıp birkaç dakika araç içindeki havayla idare edin. Aksi halde araçtaki soğuk havadan direk dışarda ki sıcak havaya girmek size zarar verebilir.

5.  Aracınız yüksek devirde seyrederken klimayı açıp kapatmak motora zarar verebilir.

6. Çok hızlı giderken klima açmak yerine yavaş giderken klimayı açın. Daha sonra aracın hızını artırın.

7. Klimayı direk en yüksek seviyede çalıştırmayın. Kademe kademe açmanız daha iyi olur.

8. Aracınızın pediyodik bakımlarını yaptırırken mutlaka hava ve polen filtrlerini değiştirin. Bazen sadece temizlik yapılıp aynısı takılıyor. Bu durum klimanın soğutma performansını etkiler

9. Klima radyatöründeki biriken toz böcek arı sinek v.b. maddeleri ara sıra temizletin hatta klima borularıni radyatör unu de temizletebilirsiniz bu şekilde daha iyi performans elde edersiniz.

10. Klimayı kendinize özellikle de yüzünüze doğru getirtmeyin. Aksi takdirde yüz felci olabilirsiniz. Eğer terli iseniz hasta olabilirsiniz. Klimayı aşağı ya da yukarı yönde üflemek suretiyle kullanın.

Bir önceki yazımız olan Hız koridoruna göre hangi otoyollar ne kadar sürede tamamlanacak? başlıklı makalemizde araçların otoyoldaki hız limitleri, binek araç ve hangi otoyol kaç km hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında Abdi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top