ARABA HABERLERI
Araç klimalarında dikkat edilecek hususlar

Araç klimalarında dikkat edilecek hususlar

images (6)Arabayı çalıştırır çalıştırmaz klimayı açmak çok tehlikelidir. Çünkü belli süre hareketsiz duran aracın iç kısmına bir miktar benzin sızar. Klimayı açınca bu oran daha da artar. Böylece araçtaki herkes zehirli bir madde olan benzin solur ki benzinin vücuttan atılması da zordur ve kansere sebeb olur.

Klimayı açmak için hız sınırını 50 km dır.  50 km den sonra cam açık olursa içeri giren rüzgar arabayı yavaşlatır ve daha hızlı gitmek için daha çok gaza basmak gerekir. Bu da yakıt tüketimini artırır.  O sebeble hızlı gidecekseniz camları kapatıp klimayı açmak daha kârlıdır.

Klima yi kış aylarında da hafta da bir 10 dk açmak klima ömrünü uzatır. Çünkü uzun süre kullanılmayan klima yaglanmadigi için zarar görebilir. Hafta da bir çalıştırmak bunu onleyecektir.

Klimayı yüksek devirde açmayın. Bu motora büyük zarar verir. Ya düşük devirde açın ya da hızlı gidiyorsanız debriyaj a basıp o şekilde açın. Ya da boşa alıp açın. Klima için en uygun devir 2000rpm dır.

Rölantide iken klima/fan çalıştırmayın. Kışın yolda kaldınız ve ısınmak için araç fanını çalıştırma ihtiyaci olabilir veya yazın sıcağında yolda kalmışken  serinlemek amacı ile klima açmak isteyebilirsiniz ama hareket etmeyen araçta bunları yapmak ciddi tehlikeler içeriyor. Egzoz gazı bildiğiniz gibi zehirli bir gaz. Eğer araç içine açılan bir delik olursa bu gaz sizi zehirleyebilir. Hatta bu durumda uyumak yapılacak en riskli şeydir. Uyuyan kişi durumun farkında olmaz. O sebeble mecbur kalmadıkça uzun süre Rölantide de klima fan açmayın. Açarsanız da ara Ara dışarı çıkıp temiz hava alın.

Bir önceki yazımız olan Araç Kliması Nasıl Kullanılmalı? başlıklı makalemizde araba klima, araç kliması ve Klima hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında Abdi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top