ARABA HABERLERI
Araç Bakımı Kaç Km Aralıklarla Yapılır?

Araç Bakımı Kaç Km Aralıklarla Yapılır?

Merhaba arkadaşlar. Gelişen teknoloji ile birlikte otomobiller bizlere artık daha konforlu ve güvenli bir sürüş deneyimi sağlıyor. Daha az bakım yaptırarak daha uzun mesafeler katetmek artık günümüzde daha da kolaylaşmaya başladı. Fakat herşeye rağmen zamanında yapılmayan bakımlar sonucunda can sıkan gelişmelerde meydana gelmiyor değil. Özellikle uzun yola çıkacak olan araç sahipleri mutlaka aracın bakımını güvenilir ellerde yaptırmasında fayda var. Bildiğiniz üzere dizel ve benzinli araçların bakım fiyatları birbirilerinden farklılıklar gösterebiliyor. Bu konuya geçmeden önce her taşıtın belli bir ömrü olduğunu söylemek istiyorum. Yaptıracağınız bakımlar bu süreyi uzatabilir ya da küçük masraflarla uzun ve sağlıklı bir sürüş deneyimi geçirebilirsiniz. Aracınızın her 6 ayda bir mutlaka kontrolden geçmesi gerekmektedir. Unutmayın ki canınızı bu araçlara emanet ediyorsunuz.

Araç bakımları, araçtan araca farklılıklar gösterebilir. Kullandığınız yakıt cinsi de bu farklılıkların başında yer almaktadır. Dizel araçlarda kontrol süresi daha uzundur. Yaklaşık olarak 10-14 bin km’de bir bakıma gitmenizde fayda var. Bu süre benzinli araçlar için ise 8-9 bin Km‘dir. Eğer aracınızı çok nadir kullanıyorsanız ve bu km’lere ulaşmam mümkün değil diyorsanız eğer 12 ayda bir servisinize başvurmanızı tavsiye ediyoruz.

Araç Bakımı Kaç Km'de Aralıklarla Yapılır?

Araç Bakımı Kaç Km’de Aralıklarla Yapılır?

Aracınızın nerede kullanıldığı, yolların durumu, hız yapma seviyeniz ve uzun süreli yolculuklar aracınızın ömrünü kısaltan etmenlerden bir kaçıdır. Mümkün olduğunca aracı devrinde kullanmaya özen göstermelisiniz.

Yılda en az bir kez aracınızı periyodik kontrollerden geçirmeniz gerekmektedir. Bu kontrollerde yakıt filitresi, şanzıman yağı, balatalar, tekerler ve polen filitresi gibi değişikler yapılır. Unutmayın ki bakıma gitmeyen araçlar daha büyük maliyette maddi ve manevi ağır sonuçlar doğurduğu uzmanlar tarafından  sıklıkla ifade edilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Araç Muayene Raporunun Değerlendirmesi başlıklı makalemizde Araba muayene raporu degerlendirmesi, Araç muayene raporu ve Muayene raporu degerlendirmesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında admin

Giresun Üniversitesi Eğitim Fakültesi Mezunuyum. Teknoloji ve araba konusunda oldukça meraklıyım ve yıllardır birçok konuda araştırma fırsatım oldu. Bu edindiğim bilgileri sizlerle paylaşmak için böyle bir platform oluşturdum. Sizlere gerçek ve kolay ulaşılabilir bilgiler sunmak için hizmet etmek için buradayız. Umarım sitemizde size yararlı bilgiler bulmanızı sağlayabiliriz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top