ARABA HABERLERI
Arabanın Genel Bakımları Nelerdir ?

Arabanın Genel Bakımları Nelerdir ?

Araçların çalışma unsurlarında önemli görevleri olan yağ, antifiriz, gaz, asit ve su gibi araç bünyesinde bulunan sıvılar kaputun altında kendilerine ait haznelere sahiptirler. Eksildiği zaman tamamlanan ya da bakımı yapılan bu sıvıların bakım zaman aralıkları değişkenlik göstermektedir. Araç ve sürücüsü için hayati öneme sahip olan bu sıvıların kullanma kılavuzu ya da talimatnamesine göre belirtilen bakımların yapılması gerekmektedir.

Araç Bakımı

Araç Bakımı

Aracımızın ünitelerinde yer alan belli başlı sıvıları şu şekilde sıralamak mümkündür:

 1. Motor Yağı
 2. Şanzuman Yağı
 3. Direksiyon Hidroliği
 4. Fren Hidroliği
 5. Klima Gazı
 6. Antifiriz (Anti-Freeze)
 7. Cam Suyu
Araç Bakımı

Araç Bakımı

Araçların bakımı konusunda araç temizliğinin de çok önemli bir yeri olduğunu söylemek zorundayım. Tepeden tırnağa yıkanan bir araç temizliğin en büyük parçasıdır evet ama aracımızı düzgün yıkıyor muyuz? Öncelikle Araç yıkanması için geçerli maddeleri size bir kez daha hatırlatalım.

 • Aracınızı güneş ışığında yıkamayınız.
 • Aracınızı yıkarken sabun yerine bulaşık deterjanı kullanmaktan sakınınız.
 • Aracınızı ılık su ile yıkayın.
 • Aracınızı yıkarken yumuşak bir bez kullanın.
 • Aracı sık sık suyla ıslatın.
 • Aracın tamamını bir seferde yıkamaktan, fırçalamaktan sakının. Aracın üstü, önü, arkası ve yanları olarak ayırdığınız bölgeleri sırayla yıkayın.
Araç Bakımı

Araç Bakımı

Bir önceki yazımız olan Araba Alırken Hangi İşlemler Yapılır ? başlıklı makalemizde Araba alırken yapılacak İşlemler, Araba Almak ve Araba tescil işlemleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Popüler Başlıklar:

 • motor yağı mail
 • Fren hidroliği mail

Hakkında admin

Giresun Üniversitesi Eğitim Fakültesi Mezunuyum. Teknoloji ve araba konusunda oldukça meraklıyım ve yıllardır birçok konuda araştırma fırsatım oldu. Bu edindiğim bilgileri sizlerle paylaşmak için böyle bir platform oluşturdum. Sizlere gerçek ve kolay ulaşılabilir bilgiler sunmak için hizmet etmek için buradayız. Umarım sitemizde size yararlı bilgiler bulmanızı sağlayabiliriz.

Bir yorum

 1. Mustafa Karakaya

  Merhaba. Sitenize reklam vermek istesek bir aylık banner reklam ücreti nedir? Bir de tanıtım yazısı yayınlıyor musunuz onu öğrenmek istiyoruz. İyi çalışmalar dilerim.

  Mustafa Karakaya

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top