ARABA HABERLERI
Araba Farı Nasıl Parlatılır ?

Araba Farı Nasıl Parlatılır ?

Merhaba arkadaşlar. Arabaya düşkün sürücülerimiz bilirler araba bazen insanın evladı gibi olabiliyor. Ona gözünüz gibi bakıp her eksiğini tamamlamak istiyorsunuz. Bu yüzden arabalarda görünüş oldukça önemlidir. Araba farlarıda jantlar gibi arabayı gösteren unsurlardan biridir. Zamanla far lamları kullanımdan dolayı sararmalar meydana geliyor ve hoş olmayan bir görüntü ortaya çıkıyor. Bunun sebebi yoğun kullanım ve güneş ışığı neden olabiliyor. Bugün sizlere sararan araba farları nasıl temizlenir ondan bahsetmek istiyoruz. Bazı sürücüler böyle bir durumla karşılaştıkları zaman direk servise götürüp belirli bir ücret ödeyerek yaptırabiliyor iken.Biz size bunun kendi imkanlarınızla yapmanızı sağlayacak bilgiler vermek istiyoruz. Bunun için gerekli olan malzemeler ;

Sararmış araba lambası örneği

Sararmış araba lambası örneği

1. Plastik Cilası
2.Maskeleme Bandı
3.Su zımparası
4.Sıvı pasta
5.Sünger

Parlatılmış araba farı örneği

Parlatılmış araba farı örneği

Yapılışına gelecek olursak; öncelikle maskeleme bandı ile farı etrafı güzelce kapatılması gerekiyor. Çünkü bantlama işlemini güzel yapmazsak boyaya zarar verebiliriz. Bantlama işlemi bittikten sonra farımızın içini hafif ıslatıp su zımparasıyla birlikte hafifçe zımparalamaya başlıyoruz. Zımparaladıkça üstündeki katman çıkacaktır ve hafif mat bir hal almaya başlayacaktır. Sakın korkmayın ve devam edin. Çünkü bir sonraki aşamada bu matlık yerini parlaklığa bırakmaya başlayacaktır. Zımparalama işlemi bittikten sonra ılık suyla güzelce yıkanıp kurulanmalıdır. Daha sonra sünger yardımıyla pastamızı sürdükten sonra cila işlemine geçiyoruz.İsteğe bağlı olarak pasta kısmını atlayıp direk cilalama işleminde geçebilirsiniz. En son aşama cilalama. Bu aşamada en çok dikkat edilmesi husus. Cilamızın plastik cila olması. Aksi takdirde kötü sonuçlar elde edebilirsiniz.Yine sünger yardımıyla cilamızı sürdükten sonra eskisi gibi parlak farlara sahip oluyoruz.

Bir önceki yazımız olan Araç Muayenesi Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde araç muayene işlemleri, araç muayene istasyonları ve araç muayene ne kadar hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında admin

Giresun Üniversitesi Eğitim Fakültesi Mezunuyum. Teknoloji ve araba konusunda oldukça meraklıyım ve yıllardır birçok konuda araştırma fırsatım oldu. Bu edindiğim bilgileri sizlerle paylaşmak için böyle bir platform oluşturdum. Sizlere gerçek ve kolay ulaşılabilir bilgiler sunmak için hizmet etmek için buradayız. Umarım sitemizde size yararlı bilgiler bulmanızı sağlayabiliriz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top