ARABA HABERLERI
Araba Bakımı Nasıl Yapılır?

Araba Bakımı Nasıl Yapılır?

Merhaba, bugün araba bakımından bahsedeceğiz. Araçlarımızın bakımını zamanında yaptırdığımız sürece herhangi bir problem yaşamadan kullanmaya devam ederiz. Daha büyük masraflı problemlerin önüne geçeriz. Yakıt tasarrufu sağlarız. Bazen denizi geçip dere de boguldugumuz zamanlar oluyor. Binlerle lira verilip alınan aracın birkaç yüz liralık bakımı ihmal edilebiliyor. Aracın göreceği ekonomik zarar bir yana hayatımızı da riske atmış oluyoruz. Özellikle ikinci el araç alırken  bakımlarının ne zaman yapıldığını sorun. Ve muhakkak bir ustaya kontrol ettirin. Araç üreticisinin belirlemiş olduğu km kadar yol yapınca muhakkak bakımlarını yaptırın. Bakımlar 10 bin ila 20 bin km arasında yapılıyor.  Kullandığınız araca göre farklılık gösterebilir. Gelelim bakımlar da neler yapıldığına.

-hava ve polen filtrleri değiştirilir. Bunlar araç içindeki soluduğumuz havayı doğrudan etkilediği için muhakkak değişimleri yapılmalıdır. Bazen sadece hava ile temizlenip kullanılmaya devam ediliyor. Bu şekilde daha çok toz mikrop vs yutarız.

-Benzinli araclar yakıt filtresini, mazotu araclar mazot filtresini değiştirir. Bunlar da yakıta gidebilecek pislikleri önlemek için kullanılır.

-Gaz li araclar icin de gaz filtresi vardır. Diğerleri nasıl bilmiyorum. Atiker marka lpg de 10 binde bir cihaz öter bu şekilde filtre değişim zamanı anlaşılır.

-Yağ değişimi yapılır. Araçtaki en önemli şeylerden birisi de motor yağdır. Isınan motor yağ ile soğutulur. (BU sistem istanbul un fethi zamanında Fatih Sultan Mehmet tarafından bulunmuştur. Isınan sahi topları zeytin yağı ile soğutulmustur ) Yağ kullanıldıkça özelliğini kaybeder siyahlaşır. Bunu ne kadar geciktirirseniz o derece yakıt tüketimi aşınma ve arıza çıkma ihtimali artar. Yağ markaları arasında hiç bir fark yoktur. İstediğinizi kullanabilirsiniz. Çok reklam yapanlar iyi zannedilir ama öyle değil.

Bunlar standart bakim için yapılan şeyler.  Buradan sonraki kısım gittiğiniz ustanın maharetine ilgisine kalmış. Başka neler var diye sorup ustadan yardım alırsınız. Ben birkaç örnek vereyim

– Ateşleme bujileri 20 binde bir değişmelidir aksi halde arabayı çalıştırmak ta sorun yaşarsınız.

-Trigger kayışı  100 binde bir değşmelidir. Ya da 5 yılda. Araçtaki plastik olan akşamları 5 yılda bir muhakkak kontrol ettirin. Hiç kullanmadan bile 5 yılda lastik çürüme yapar.

-araba suyu, antirifriz, cam suyu,fren ve direksiyon hidrolik yağları da kontrol edilmelidir.

Bir önceki yazımız olan ABS | ESP | ASR | EDL nedir? / Otomobillerde Güvenlik Sistemleri başlıklı makalemizde ABS | ESP | ASR | EDL nedir? abs nedir ve asr nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Popüler Başlıklar:

  • araba ateşleme manyetosu mail

Hakkında Abdi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top