ARABA HABERLERI
Araba Alırken Hangi İşlemler Yapılır ?

Araba Alırken Hangi İşlemler Yapılır ?

 

Merhaba arkadaşlar. Bugün size araba alırken hangi işlemler yapılır nerelere gidilir bunları paylaşmak istiyorum. ilk olarak aracın motorlu taşıtlar vergisi ve trafik cezası borcu var mı sorgulamak gerekir. Önceden MTV borcu yoktur trafik cezası yoktur gibi yazı istenmekteydi. Ama şimdi her şeyimiz bilgisayar ortamına geçtiği için noterden borcu olup olmadığı görünmektedir. Aracın borcu olduğunda satış işlemi yapılamamaktadır. Borç sorgulama işlemini de internet vergi dairesi sitesinden sorgulayabilirsiniz. İkinci olarak aracın muayenesi olup olmadığını kontrol etmeliyiz. Şayet aracın muayenesi satışa engel değil yalnız aracı satın aldığınızda hukuki sorumluluklarını da aldığınızdan maddi olarak sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Araba

Araba Alırken Hangi İşlemler Yapılır

Yukarıda sorgulamaları yaptıktan sonra araç sahibiyle birlikte notere gidilerek oradan satış sözleşmesini yapabilirsiniz. Orada bazı sorgulamalar yapılacaktır. Bunlar kimlik kontrolü, ruhsat kontrolü, borç sorgulama, cezai ehliyet gibi. Eğer bir sıkıntı yok ise noterde imzasını atar ve size tescile ilişkin geçici belgeyi verir. Bu andan itibaren araç artık sizindir. Bu işlemlerden sonra 10 gün içerisinde zorunlu trafik sigortasını yaptırmanız gerekmektedir. Zorunlu trafik sigortası, kimliğiniz, geçici tescil belgesi ve ruhsatınızla birlikte emniyet trafik şube müdürlüğüne gitmeniz gerekmektedir. Bu işlemlerden sonra size ruhsatınızı düzenleyip teslim edeceklerdir.

Bir sonraki yazımızda görüşmek ümidiyle..

Bir önceki yazımız olan Araçlarda Lastik Basıncı Ne Kadar Olmalıdır başlıklı makalemizde Arabanın lastik basıncı, araçlardaki lastik ayarları ve lastiğin basıncının ölçülmesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında admin

Giresun Üniversitesi Eğitim Fakültesi Mezunuyum. Teknoloji ve araba konusunda oldukça meraklıyım ve yıllardır birçok konuda araştırma fırsatım oldu. Bu edindiğim bilgileri sizlerle paylaşmak için böyle bir platform oluşturdum. Sizlere gerçek ve kolay ulaşılabilir bilgiler sunmak için hizmet etmek için buradayız. Umarım sitemizde size yararlı bilgiler bulmanızı sağlayabiliriz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top