ARABA HABERLERI

ABS | ESP | ASR | EDL nedir? / Otomobillerde Güvenlik Sistemleri

Merhaba arkadaşlar. Sensörler motorlu araçlarda kullanım kolaylığı sağlaması amacıyla tasarlanan kontrol üniteleridir. Gelişen teknoloji ile birlikte çok farklı sistemler de ortaya çıkmaya başladı. Bunların en bilindikleri ABS, ESP, ASR ve EDL. Şimdi sizlere otomobillerde bulunan bu sistemlerin ne işe yaradıklarını açıklamak istiyoruz.

 

ABS: Kullanıldığı aracın kararlılığını, manevra ve durma yeteneğini artırabilen bir fren sistemidir. Acil durumlarda tekerlek kilitlenmesini önleyerek güvenli bir sürüş imkanı tanır. İlk kez Almanya’da geliştirilmiştir ve patenti bu ülkeye aittir. ABS, bulunan araçlarda frenleri saniyede 18 defa pompalayarak maksimum verim almak hedeflenmiştir.

 

ESP:( Electronic Stability Program) Bu sistem, sensör yani algılayıcılarla çalışan akıllı bir şey. Hem direksiyonun hareketlerini, hem de gaz pedalının konumunu inceleyen bir dolu algılayıcı ile birlikte görev yapıyor. Daha doğrusu onlardan aldığı bilgileri değerlendirip, ona göre hareketlerini ayarlıyor. Görevi ise gerekli durumlarda devreye girip, az önce sözünü ettiğim durumlarda aracın istenmeyen bir pozisyona düşmesini önlemek. Yani ani girilen bir virajda, ani yapılan direksiyon hareketlerinde (bir engel veya bir cisimden aniden kaçmak isterken) aracın kayarak kontrolden çıkmasını, dolayısıyla da kaza yapmasını veya yoldan çıkmasını engellemekle görevli.

 

ASR / TCS: Aracın patinaj yapmasını engelleyen sistemdir. Geliştirilen sistem ile birlikte varolan sensörler sayesinde fren sistemini devreye sokarak aracın çekişini kuvvetlendirir.

Bir önceki yazımız olan Araç Lastiği Alırken Dikkat Edilecek Hususlar başlıklı makalemizde araba lastiğinde dikkat edilecekler, araç lastiği ve kış lastiği hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında admin

Giresun Üniversitesi Eğitim Fakültesi Mezunuyum. Teknoloji ve araba konusunda oldukça meraklıyım ve yıllardır birçok konuda araştırma fırsatım oldu. Bu edindiğim bilgileri sizlerle paylaşmak için böyle bir platform oluşturdum. Sizlere gerçek ve kolay ulaşılabilir bilgiler sunmak için hizmet etmek için buradayız. Umarım sitemizde size yararlı bilgiler bulmanızı sağlayabiliriz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top