ARABA HABERLERI
2. El Araç Alacaklar İçin Hasar Kaydı Sorgulama

2. El Araç Alacaklar İçin Hasar Kaydı Sorgulama

Araç Hasar Kaydı Sorgulama

Arkadaşlar bugün bir sohbet sırasında ikinci el araç almak isteyen bir arkadaşım bana galericinin kendisine yalan söylediğini ve aracın kilometresinin düşüklüğünü vurgulamasına rağmen aracın kilometresinin söylenenin aksine oldukça yüksek olduğunu yaptığı araç hasar sorgulamasından ortaya çıkardığını söyledi. Bende bu konuyu daha önceden de bildiğim halde aklımıza gelmeyen bir nokta olduğunu düşünerek sizlerle paylaşmak istedim.

Hasar Kaydı Sorgulama

Hasar Kaydı Sorgulama

Hasar kaydı sorgulama işlemleri en çok araç alım satımlarında uygulanmaktadır. Sıfır km araç alanları çok ilgilendirmeyen bu konu, ikinci el araç almayı düşünenler için oldukça önemlidir.

Hasar Kaydı Sorgulama

Hasar Kaydı Sorgulama

Araç hasar kayıt sorgulama işlemi ilgili aracın geçmişinde herhangi bir trafik kazasına karışıp karışmadığına ve aracın hasarının olup olmadığına dair ipuçları verir. Aracın bilgilerine ulaşılmasının en sağlam yolu hasar kayıt sorgulama işlemidir. Aracın geçmişinde bir kaza varsa ve bu da trafik tutanaklarına işlemişse bu şekilde en temiz bilgiye ulaşılabilir.

Hasar Kaydı Sorgulama

Hasar Kaydı Sorgulama

Hasar kayıt sorgulama işlemi cep telefonlarından 5664’e kısa mesajla yapılabildiği gibi daha pratik bir yol olan internet aracılığı ile de yapılabilmektedir. İlgili kişi gib.gov.tr adresine ulaşarak ilgilendiği aracın geçmişini inceleyebilmektedir. Bunu için araç sahibinin TC kimlik no’su, vergi no’su, aracın şasi no’su ve motor no’su tuşlandığı zaman ve ardından sayfada verilen güvenlik şifresini belirtilen yere kodlayarak tamam tuşuna basılması aracın geçmişinde olması muhtemel kazalar ve aldığı hasarlardan haberdar olmamızı sağlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Araç Muayenesi Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde araç muayene işlemleri, araç muayene istasyonları ve araç muayene ne kadar hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında mehmet kahraman

Lisans eğitimimi Eğitim Fakültesinde tamamladım.. Şuanda Şanlıurfa Siverek'te görevime devam ediyorum. Orta okul yıllarımda başlayan araba merakım uzun yıllardır benimle beraber ve bunu zevkli hale dönüştürecek çalışmalara daha çok yöneldim. Arabalarla içli dışlı geçen uzun bir süre zarfında çevremde bulunanların meraklı sorularıyla bir çok kez karşılaştığım ve yaşamımda hazırladığım cevapları siz değerli okuyucularımla paylaşabileceğim böyle bir ortamda bulunmayı uygun gördüm. Sizlere elimden geldiğince yaşadıklarımı, araştırmalarımı ve arabalar hakkındaki düşüncelerimi bu platformda ulaştırmaktan büyük mutluluk duyuyorum.

Bir yorum

  1. Hasar kayd? sorgulama yeni araba alacaklar i in b y k nem tas?r. zellikle ikinci el araba alacaklar?n mutlaka hasar kayd? sorgulama yapmas? gerekir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top